Koji je uopće rizik konzumiranja hrane koja sadrži umjetna bojila? Slučaj protiv umjetnih bojila najsnažniji je kada je riječ od djeci – čak nekoliko studija povezalo je konzumaciju umjetnih bojila u hrani s hiperaktivnosti i problemima s ponašanjem kod djece.
Problem leži i u činjenici da djeca konzumiraju puno više umjetnih bojila od odraslih, budući da je hrana namijenjena djeci najčešće u raznim šarenim bojama, donosi Net.hr.
Također, iako ne postoje (poznati) rizici za odrasle, dokazano je kako nekoliko poznatih boja poput Red 40, Yellow 5 te Yellow 6 u sebi sadrže kancerogene komponente.
Na sreću, hranu s umjetnim bojilima vrlo jednostavno možete izbjeći ako pažljivo pročitate etikete na pakiranjima. No nemojte zaboraviti da takve namirnice možete pronaći tako gdje ih najmanje očekujete. U nastavku donosimo samo neke od njih.
Dimljeni losos
Jarka roza boja po kojoj je losos poznat nije uvijek prirodna. Postoje proizvođači koji koriste kombinacije plave, žute i crvene boje u svojim ribljim proizvodima.
Žitne pahuljice
U ovom slučaju ne radi se samo o šarenim žitnim pahuljicama koje su namijenjene djeci. Tragovi plave i crvene boje pronađeni su čak i u pahuljicama od cjelovitih žitarica, najčešće kada su sebi imaju komadiće voća.
Voćni jogurt
Ako činjenica da voćni jogurt u nekim slučajevima sadrži više šećera od jedne krafne nije dovoljna, postoji još jedan razlog zbog kojeg bi ga trebali izbjegavati. Naime, velik broj proizvođača jogurta umjesto pravog voća koristi upravo umjetna bojila i okuse.
Preljevi za salatu
Čak preljevi koji bi trebali biti bijele boje (Caesar ili Ranch) često sadrže određenu količinu umjetnih bojila, a to se pogotovo odnosi na varijante s voćnim notama. Umjesto kupovnih, radije sami pripremite svoje preljeve za salatu.
Kiseli krastavci
Većina kupovnih kiselih krastavaca iz staklenke u sebi sadrži barem jednu od nijansi plave ili žute boje.