PORAŽAVAJUĆI PODACI

Znate li koliko je dana potrebno za registraciju tvrtke u BiH?

Znate li koliko je dana potrebno za registraciju tvrtke u BiH?
19.10.2024.
u 15:45
Novo izvješće Grupacije Svjetske banke Business Ready jasno upućuje na to gdje su slabosti BiH kada govorimo o poslovnoj klimi, a uvidom u njega vidljivo je kako su rezultati dobiveni na osnovi mjerenja pokazatelja u trima kategorijama, kao i 10 tema
Pogledaj originalni članak

Kada vam za pokretanje biznisa u prosjeku treba 79 dana, dok je na globalnoj razini taj broj 32 dana, kao i hrpa papirologije, onda se odgovor na pitanje zašto u BiH ne bilježimo znano veće iznose investicija nameće samo po sebi.

Birokracija

Birokratske procedure koje narušavaju poslovnu klimu i dalje su ključna zapreka za snažnije investicije BiH, kao i općenito podizanje životnog standarda u zemlji, a kada se tomu dodaju i loši pokazatelji u kontekstu oporezivanja i tržišne konkurencije, dolazimo do zaključka kako BiH, unatoč određenim promjenama, i dalje treba korjenite reforme koje će omogućiti brže i učinkovitije pokretanje poslovanja, kao i zaštitu poslovnih subjekata. Novo izvješće Grupacije Svjetske banke Business Ready jasno upućuje na to gdje su slabosti BiH kada govorimo o poslovnoj klimi, a uvidom u njega vidljivo je kako su rezultati dobiveni na osnovi mjerenje pokazatelja u trima kategorijama (regulatorni okvir, javne usluge i operativna učinkovitost), kao i 10 tema (Početak poslovanja; Lokacija poslovanja; Komunalne usluge; Radna snaga; Financijske usluge; Međunarodna trgovina; Oporezivanje; Rješavanje sporova; Tržišna konkurencija te Poslovna nesolventnost).

Bosna i Hercegovina ima najviše bodova u oblastima rada, međunarodne trgovine i lokacije poslovanja, navodi se u izvješću Svjetske banke. U tom pogledu u zemlji postoje centri za zapošljavanje i programi obuke za pružanje podrške onima kojima traže posao, provedene su dobre prakse u zakonskom okviru za međunarodnu trgovinu roba i usluga te postoji dobar zakon o građenju s ključnim odredbama u vezi s materijalima koji se trebaju koristiti da bi se osigurala dobra konstrukcija, protupožarne mjere, kao i propisi kojima se uređuju rizici za zdravlje vezani uz građevinske materijale. BiH ima najmanje bodova u oblastima oporezivanja, rješavanja sporova i tržišne konkurencije, dodaju iz Svjetske banke. Unutar tih oblasti zemlji nedostaje automatska ili online prijava poreza, digitalizacija sudskih procesa i institucionalni okvir za pružanje podrške za inovacije.

Po operativnoj učinkovitosti Bosna i Hercegovina postiže dobre rezultate u oblasti lokacije poslovanja, gdje je za prijenos vlasništva nad komercijalnom nekretninom potrebno 30 dana, što je znatno brže od globalnog prosjeka od 56 dana. Zemlja zaostaje po pokretanju poslovanja, gdje je potrebno 79 dana za registraciju domaće tvrtke i 88 dana za stranu tvrtku, što je znatno dulje od globalnog prosjeka od 32 odnosno 39 dana. A kakvo je stanje na globalnoj razini? Izvješće Grupacije Svjetske banke Business Ready konstatira kako su ekonomije bolje u donošenju propisa za unaprjeđenje poslovne klime u zemlji nego u pružanju javnih usluga potrebnih za omogućavanje stvarnog napretka.

Regulatorni okvir

Gotovo svih 50 ekonomija obuhvaćenih procjenom ove godine bilježi bolje rezultate u svom regulatornom okviru nego u javnim uslugama koje pružaju da bi tvrtkama olakšale da se pridržavaju tih propisa. Na ljestvici od 0 do 100 ekonomije u prosjeku postižu 65,5 bodova za kvalitetu svog regulatornog okvira, što znači da su u prosjeku gotovo dvije trećine ekonomija na dobrom putu da budu spremne za poslovanje u ovoj kategoriji. Međutim, za svoje javne usluge postižu tek 49,7 bodova, što upućuje na to da su samo napola spremne koliko bi trebale biti. Ovakvih nedostataka ima u zemljama svih razina dohodaka i u svim regijama, ali su najmanji u ekonomijama s visokim dohotkom, a najveći u subsaharskoj Africi, na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi. - Uz usporavanje ekonomskog rasta zbog demografije, duga i nemira, napredak će doći samo uz pomoć domišljatosti privatnih poduzeća - kazao je Indermit Gill, glavni ekonomist Grupacije Svjetske banke i viši potpredsjednik za ekonomski razvoj. • 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.