Neki iste sekunde nakon buđenja ustaju iz kreveta, drugi se još dugo meškolje pod poplunom, a treći rastežu. U nastavku provjerite koji bi nam postupak nakon buđenja trebao postati navika
Koliko ste puta čuli savjet da se nakon buđenja treba dobro rastegnuti u krevetu? To se najčešće radi s namjerom da malo ‘razdrmamo’ uspavano tijelo i mišiće te tako zapravo odradimo uvod u tjelovježbu, prenosi Zadovoljna.hr.
Međutim, osim fizičkog, rastezanje ima utjecaj i na naše psihičko zdravlje. Amy Cuddy, psihologinja s Harvarda, savjetuje da svako jutro prije nego što ustanemo u krevetu zauzmemo ‘pozu moći’.
‘POWER POSE’ ILI POZA MOĆI
‘Power pose’ je zapravo naziv za način rastezanja u kojem maksimalno širimo svoje noge i ruke. Upravo će ta poza pomoći ljudima s niskim samopouzdanjem da se osjećaju bolje, asertivnije i stvore osjećaj samopouzdanja koje im fali.
Naime, samo 2 minute rastezanja u ‘pozi moći’ aktivirat će testosteron (‘hormon dominacije’) i smanjiti razinu kortizola (‘hormona stresa’) zbog kojeg se osjećamo loše. Upravo je kombinacija visokog testosterona i niskog kortizola zadužena za stvaranje osjećaja samopouzdanja.
ZAŠTO BAŠ RASTEZANJE?
Prirodno sramežljivi ljudi ili oni koji ne vjeruju u sebe najčešće se i fizički povlače u sebe, sjede i leže pogrbljeno zato što žele sebe učiniti što manjima i zauzeti što manje prostora.
Ovakvo ponašanje specifično je baš za žene. One se kronično osjećaju manje moćnima od muškaraca. Već u osnovnoj školi iz govora tijela možemo zaključiti da se djevojčice fizički povlače i skrivaju.
Problem je u tome što taj proces radi dvosmjerno. Osjećaj nemoći može vas natjerati da zauzmete nemoćnu pozu, a s druge strane poze nemoći prouzročit će i osjećaj nemoći. Zbog toga se svako jutro, prije nego što spustite noge na pod, rastežite. Pogotovo ako poput mene spavate u pozi fetusa, savjetuje dr. Cuddy.
2 važne minute: