Znate li što se događa s vašim tijelom ako svaki dan pijete pivo?

Znate li što se događa s vašim tijelom ako svaki dan pijete pivo?
02.07.2024.
u 09:47
Pogledaj originalni članak

Smjernice za konzumiranje alkohola najčešće navode da se jedno alkoholno piće dnevno za žene i dva pića dnevno za muškarce smatraju umjerenim pijenjem.

“Pijenje pive me je zasitilo”

Novinar jednog američkog portala odlučio je svakodnevno piti pivo, piše krstarica. “Prvi dan sam popio pivo kad sam završio sa svojim radnim danom. Za ovaj eksperiment sam odabrao piti India Pale Ale (IPA), što je tip piva koji je značajno “teže” od lagera i primijetio sam nešto što mnogi ljudi osjete kada piju pivo – osjećao sam se sitim”, rekao je novinar.

Ovo je uobičajen osjećaj, a javlja se zbog nekoliko faktora. Jedan je karbonizacija piva, koja može izazvati osjećaj nadutosti zbog isparavanja ugljikovog dioksida koji se koristi za stvaranje pjene. To dovodi do sitosti i bez obroka.

Pivo može iritirati želudac, jer može biti kiselo, što može dovesti do žgaravice i nadutosti. Alkohol također ometa metaboličke procese koji razgrađuju hranu i izvlače kalorije i hranjive tvari. Kada se unese alkoholno piće, jetra daje prednost tom metabolizmu u odnosu na metabolizam drugih makronutrijenata koji donose kalorije, kao što su šećeri i masti. 

“Ne samo da sam zbog piva bio sit i nisam želio jesti, nego i kad sam jeo, pivo je ometalo moje tijelo u obradi hranjivih tvari. Te prve večeri večerao sam malo kasnije – nakon što sam prestao osjećati sitost od piva – i nisam dobro spavao, što je možda bilo zbog piva ili kasnije večere. Ostatak tjedna pio sam pivo nakon večere ili uz malo hrane”, kaže novinar.

“Umorilo me pijenje piva”

Alkohol je sedativ zbog čega nas lako uspava. Taj osjećaj često prestane u nezgodno vrijeme i uzrokuje budnost usred noći. Tijelo tada pokušava povećati kompenzirati povećavajući razine hormona stresa, poput kortizola i epinefrina.

Porast ovih hormona može probuditi osobu čak i iz relativno dubokog sna. Pivo također relaksira mišiće i može pogoršati apneju za vrijeme spavanja. Povrh svega toga, alkohol je diuretik, koji može poremetiti naš san noćnim odlascima u kupaonicu.

“Pijenje piva pomoglo mi je da se osjećam opušteno”

“Bez obzira na to jesam li popio pivo prije, za vrijeme ili nakon večere, opuštanje je bilo vidljivo nakon prvih nekoliko gutljaja i nije čudno zašto je taj osjećaj opuštanja veliki dio privlačnosti alkohola”, kaže novinar.

Postoje snažni dokazi kako alkohol djeluje kao imitator supstance koja se zove GABA, što je skraćenica za gama-aminomaslačnu kiselinu. GABA je neurotransmiter koji smanjuje električnu aktivnost u mnogim dijelovima mozga, što dovodi do ugodnog, opuštajućeg efekta, sličnog onom koji se osjeća nakon uzimanja tablete za smirenje. Ovo možda zvuči idealno, ali nije.

Druga strana alkoholne mimikrije GABA-e jest da može spriječiti prirodnu proizvodnju i korištenje same GABA-e. To može dovesti do tjeskobe kako alkohol nestaje, što rezultira većom potrebom za konzumacijom alkohola kako bi se ponovo uspostavio osjećaj opuštenosti.

“Iako uživam u opuštajućem efektu piva, a uživanje u hladnom pivu s prijateljima bezvremenska je tradicija koja ne pokazuje znakove izumiranja, postoje drugi načini za postizanje sličnog efekta, posebno kada govorimo o opuštanju. Duboko disanje ili meditacija imaju tendenciju nježnijeg finog podešavanja indukcije GABA aktivnosti i opuštenog stanja koje ona donosi, dok također kontroliraju aktivaciju moždanih centara za nagrađivanje više nego što može ovisničko ponašanje. Dakle, povremeno uživanje u pivu s prijateljima može biti dobra stvar, ali postoje i drugi načini za postizanje istog opuštajućeg efekta”, zaključuje.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.