Profesor emeritus prof. dr. sc. Antun Tucak, jedan od utemeljitelja i predavača Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, utemeljitelj i prvim predstojnik Klinike za urologiju Kliničke bolnice Osijek, prvi dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Osijeku za Večernji list govorio je o hrvatskoj akademskoj zajednici, medicinskoj znanosti u Hrvatskoj, prilikama u BiH, udžbeniku Medicinska etika…
U Mostaru ste nedavno promovirali knjigu - “Medicinska etika”. Tom prigodom kazali ste kako je riječ o udžbeniku koji nije samo dobro štivo za studente medicine, nego za sve nas i da se pitanje etike i morala proteže kroz cijeli naš život. Koliko je danas, s obzirom na okolnosti i stil života, teško, u svakodnevici, biti moralan i etičan?
Biotehnološko stoljeće je pred nama, vrijeme je neslućenih mogućnosti i spoznaja, ali i dubokih dvojbi. Sve to upućuje na zaključak kako je društvena regulacija znanosti pa i života - potrebna i nužna, ali ne kao njezino sputavanje i ograničavanje, nego kao rezultat sustavne harmonizacije svih vrijednosti u društvu. Postavljajući tako promišljanje o etici i moralu u svakodnevnici, smatram da je vrlo složeno biti moralan i etičan.
Možete li nam reći nešto više o ovom udžbeniku?
Udžbenik “Medicinska etika” nastao je kao odgovor na najčešće dvojbe i etičke probleme s kojima se liječnici susreću u znanstveno-istraživačkoj djelatnosti i praksi, a za koje smatramo da će poslužiti kao okvir i polazište raspravama tijekom nastave. Koncipiran je prema sljedećim cjelinama: prostor oblikovanja medicinske etike i deontologije, etika u svjetlu kršćanske antropologije, etika u znanstvenim istraživanjima, etika u medicinskoj praksi. Cilj udžbenika je senzibilizacija studenata i liječnika za ključne etičke probleme medicinske prakse.
Budući da ste rođeni u BiH, koliko poznajete prilike u ovoj zemlji, kakvo je Vaše mišljenje o trenutačnoj političkoj situaciji i, općenito, društvenim prilikama?
Rođen sam u Sovićima, općina Grude. Ponosan sam na svoje mjesto rođenja pa sam kao član Družbe Braća hrvatskog zmaja – izabrao ime Zmaj Sovićki. Zbog svoje radne angažiranosti i obveza nisam siguran da mogu dati meritorno mišljenje o trenutačnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini. Želio bih da svi narodi u Bosni i Hercegovini žive u miru i toleranciji i rade na prosperitetu za što brže uključenje u Europsku uniju.
Ostatak intervjua pročitajte u današnjem tiskanom izdanju Večernjeg lista.