ivo miro jović

BiH podijeljena prije Daytona, a najveće žrtve su Hrvati u BiH

Ivo Miro Jović
25.09.2013.
u 09:24

Hrvati dovedeni pred svršen čin, BiH su prije Daytona podijelili Milošević i Izetbegović

U vrijeme kad su na bh. političkoj sceni više nego ikad aktualne promjene Ustava BiH, kao i provedba presude Međunarodnog suda za ljudska prava u Strasbourgu u slučaju ‘Sejdić - Finci’, svjetlo dana ugledala je knjiga “Mirovni ugovor”, autora dr. sc. Ive Mire Jovića, bivšeg člana Predsjedništva BiH. Prvi put u BiH, i to skoro 18 godina nakon njegova potpisivanja, u knjizi je objavljen cjelovit tekst Mirovnog sporazuma sklopljenog 14. prosinca 1995. godine u američkom gradiću Daytonu, uz radove znanstvenika s katedri za ustavno pravo pri osam državnih sveučilišta, kao i članova akademija znanosti i umjetnosti koje djeluju u BiH, a koje je upravo Jović okupio na 10. godišnjicu Daytona u Mostaru.

Neiskorištene prilike

Autor knjige naglašava kako su najveće i jedine vrijednosti Daytonskog sporazuma to što je zaustavio ratna djelovanja i donio priliku za izgradnju mira te pravednije i funkcionalnije BiH. “Izgledi koje je donio Dayton nikad nisu iskorišteni. Dapače! Mi danas imamo brojne primjere klasičnog kršenja dogovora iz Daytona”, kaže Jović. Kao jedan od drastičnih primjera navodi kršenje načela za Sarajevo. Prema stavu 1. Sarajevo je trebalo biti uređeno kao jedinstven grad, posebna organizacijska jedinica unutar BiH. Gradsko vijeće činilo bi deset članova iz Federacije BiH i pet iz Republike Srpske. Gradonačelnik koji bi se rotirao svakih godinu dana imao bi zamjenika iz reda konstitutivnih naroda. BiH, smatra Jović, nije podijeljena u Daytonu već prije njega, a hrvatski politički predstavnici bili su na margini političkih procesa u vrijeme potpisivanja ovog mirovnog sporazuma. “Ako znamo da je 18. ožujka 1994. u Washingtonu postignut sporazum o nastanku Federacije BiH s deset kantona, odnosno županija, a da su 8. rujna 1995. godine u Ženevi predstavnici Republike BiH, Republike Hrvatske i Savezne Repubike Jugoslavije dogovorili da BiH bude država s dva entiteta, onda je jasno da je BiH podijeljena prije Daytona. Dogodilo se to u trenutku kada su hrvatsko-bošnjačke snage bile pred Banjom Lukom. Zauzimanje Banje Luke trebalo je zaustaviti pod svaku cijenu kako bi se sačuvala dvoentitetska BiH. Obmana je dakle da je BiH podijeljena Daytonom te da je u njezinoj podjeli sudjelovao pokojni hrvatski predsjednik Franjo Tuđman. 29. kolovoza 1995. godine tadašnji se predsjednik RBiH Alija Izetbegović složio da u pregovorima SRJ zastupa Slobodan Milošević. Ovim je činom Izetbegović pristao na podjelu BiH jer o sudbini BiH pregovarala su dva subjekta RBiH i tadašnja SRJ”, kaže Jović koji smatra da su hrvatski pregovarači zbog ranije potpisanih sporazuma u Daytonu imali pasivnu ulogu. Danas je stanje potpuno drugačije, smatra Jović. Dr. Dragan Čović, predsjednik HDZ BiH, najjače hrvatske stranke u BiH, aktivan je pregovarač u provedbi odluke ‘Sejdić - Finci’ te stalno nudi rješenja o budućem uređenju BiH.

Promjene Ustava

“Jedan je to od razloga zbog kojih smatram da je ova knjiga s cjelovitim tekstom Mirovnog sporazuma trebala izaći upravo u ovom trenutku. Želim javnost, kojoj prvi nudim cjelovit tekst Daytonskog sporazuma, potaknuti na razmišljanje tko je dužan provesti odluku ‘Sejdić - Finci’, s obzirom da institucije države BiH nisu nikad ni prevele Daytonski sporazum niti ga usvojile, pa tako ni dio četvrti kojim je regulirano ustavno uređenje BiH”, ističe Jović. Namjera mu je knjigom “Mirovni ugovor” vratiti stvari na početak, podsjetiti kako je sve počelo, tko nam je i kako nametnuo i visokog predstavnika s ovlastima kakve ima, te otvoriti brojna druga pitanja vezana uz istine i zablude o Daytonskom sporazumu. “Njegova najveća žrtva je hrvatski narod, i to treba jasno reći u ovom trenutku kada se kroji sudbina BiH i kada hrvatski političari konačno aktivno sudjeluju u kreiranju promjena Ustava, odnosno rade ono što im prilikom potpisivanja sporazuma u Daytonu nije dopušteno”, zaključuje Jović.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?