Prošlo je dvadeset godina od zaustavljanja tenkova JNA u mjestu Polog na granici Mostara i Širokog Brijeg. Čovjek nasuprot jednoj od tadašnjih najvećih vojnih sila, gole ruke protiv kolone tenkova, ludost ili hrabrost? Sličilo je na borbu Davida i Golijata, ali je i završilo kao i u biblijskoj priči.
Da se ne zaboravi
Jučer je bio dan sjećanja na te događaje. Održana je i prigodna svečanost, položen vijenac za poginule branitelje te otkriven spomenik autora Anđelka Mikulića.
Tadašnji predsjednik Skupštine općine Lištica i autor spomenika, koji predstavlja kameni križ, ali i jež koji se stavlja kako bi priječio prolaz tenkovima, naglasio je kako je hrvatski narod tada bio poput ježa miran i nenaoružan, ali spreman da se oštrim bodljama suprotstavi svojim neprijateljima, dodavši kako tih neprijatelja ima i danas, samo su metode kojima se služe drukčije i podlije za razliku od onih koju su koristili prije dvadeset godina u napadu na Hrvate.
Nazočnima se obratio domaćin načelnik Miro Kraljević koji se prisjetio događanja od prije 20 godina, pritom istaknuvši: - Uredivši ovaj prostor i postavljanjem spomen-obilježja na mjestu zaustavljanja JNA tenkova je najmanje što smo mogli i što smo bili dužni učiniti za nas, ali i buduće naraštaje, da sačuvamo ovo mjesto od zaborava i da se uvijek s ponosom sjećamo.
Idi za onima iz 1991
-Puno mi je zgodnije bilo reći ljudima u ratu - uzmi pušku u šake i slijedi svoje zapovjednike, ali to kažem i danas - idi za onima za kojima si išao 1991., rekao je Ivan Primorac Lukić, jedan od prvih zapovjednika HVO-a u Širokom Brijegu i zapovjednika zbornog područja Mostar. Tvrdi kako je plan zauzimanja ovih prostora počeo daleko prije Pologa. -17. svibnja 1990. razoružali su nas, pokupili su 3,5 tisuće cijevi iz TO-a. Slijede pozivi našim ljudima u rezervu. 107 ljudi je trebalo krenuti u Slavoniju i ubijati ljude. No, nismo tomu podlegli. Počeli smo kovati plan obrane, zauzimati kote za obranu svojih domova, istaknuo je Lukić.
Gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić istaknuo je kako je cilj JNA bio okupirati zapadnu Hercegovinu i stvoriti preduvjete za presjeći Hrvatsku na dva dijela kako bi je se zajedno s BiH pokorilo. - Današnji dan i ova obljetnica prilika je da se i to jasno i glasno kaže. Hrvati se nisu svetili za svu nepravdu koja im je činjena u tih 45 godina, posebice nakon poraća, kada su oni naši izdajnici koji su se dodvoravali vlasti na temelju neistina prokazivali svoju braću, susjede i prijatelje - kazao je Bešlić.
Programa obilježavanja obljetnica: Bleiburg i križni put ‘45., Zaustavljanje tenkova ‘91., Ministar obrane RH Gojko Šušak ‘98. pod nazivom “Svibanjska sjećanja 2011.” nastavljen je strelištu Mostarsko blato, gdje je održano tradicionalno gađanje glinenih golubova.