Iako podataka o obiteljskom nasilju u Bosni i Hercegovini nema ni približno u mjeri koja odgovara stvarnom stanju, jer nasilje se vrlo često i ne prijavljuje iz raznih razloga, ova je vrsta nasilja prepoznata kao jedno od najrasprostranjenijih oblika kršenja ljudskih prava u Bosni i Hercegovini, piše Večernji list BiH.
Također, velikih nedostataka ima i u prikupljanju podataka i nepostojanju detaljnog i sveobuhvatnog istraživanja ovog problema, a, sukladno međunarodnim standardima, države su odgovorne za suzbijanje, provedbu istrage i kazneni progon svih oblika kršenja ljudskih prava.
Temeljno ljudsko pravo
Ova se obveza odnosi i na nasilje u obitelji jer ono predstavlja kršenje temeljnih ljudskih prava. Nažalost, u Bosni i Hercegovini stupce crne kronike redovito pune tekstovi o slučajevima nasilja u obitelji, međutim, kazne za nasilnike i zlostavljače često su razočaravajuće ako gledamo iz kuta žrtve nasilja. Europski sud za ljudska prava stava je da su države dužne žrtvama nasilja u obitelji osigurati učinkovit pristup pravdi.
Ključne preporuke koje treba razmotriti uključuju potrebu da izrečena kazna bude razmjerna težini počinjenog djela.
To je imperativ od kojeg treba poći, a Vijeće Europe poziva države članice da “preispitaju i/ili pooštre kazne gdje je to potrebno za namjerni nasilni napad počinjen u obitelji, dok strože kažnjavanje treba primjenjivati kada su u pitanju počinitelji koji ponavljaju kazneno djelo ili oni počinitelji koji više puta prekrše zaštitne mjere.
Zaštitne mjere
Počiniteljima nasilja u obitelji izriču se sljedeće zaštitne mjere: 1) udaljenje iz stana, kuće ili nekog drugog stambenog prostora i zabrana vraćanja u stan, kuću ili neki drugi stambeni prostor, 2) zabrana približavanja žrtvi nasilja, 3) zabrana uznemiravanja i uhođenja osobe izložene nasilju, 4) obvezan psihosocijalni tretman, 5) obvezno liječenje od ovisnosti, 6) privremeno lišenje slobode i zadržavanje.
Nažalost, nema konkretne mjere prema kojoj se izriče iznos novčane kazne nasilnicima. Novčana kazna se izriče u skladu s odredbama zakona kojima se uređuju prekršaji.•