Bivši predsjednik Clinton koji je jučer predstavio posebno objavljenu publikaciju posvjedočio o podjeli na zapadu. - U ljeto 1992. godine, kada su televizije i tiskani mediji konačno objavili priče o hororima u logorima kojima su upravljali Srbi na sjeveru Bosne, počeo sam zagovarati NATO udare i američku ulogu u njima. Umjesto toga, Europljani su se koncentrirali na okončavanje nasilja. “Clinton piše o neslaganju među saveznicima. - Tijekom mog prvog susreta s francuskim predsjednikom Françoisom Mitterrandom, on je bio prilično jasan rekavši da je bio bliži Srbima nego što sam bio ja, i manje spreman da vidi muslimane na čelu ujedinjene Bosne”, naveo je bivši američki predsjednik Clinton.
Zaustavljena intervencija
Clinton citira knjigu Richarda Holbrooka u dijelu koji se tiče razloga za neuspjeh Zapada da zaustavi krvoproliće u Bosni, te dodaje još jedan: “Neki europski lideri nisi bili spremni da imaju muslimansku državu u srcu Balkana, plašeći se da bi to mogla postati baza za izvoz ekstremizma”. Mirovni sporazum postignut u Daytonu Clinton opisuje kao “gorku pilulu za sve strane” koja je bila neophodna da bi se zaustavio rat. No, ova i druga CIA-ina izvješća kao i dokumenti američkih sigurnosnih službi te ureda predsjednika Billa Clintona ili njegova zamjenika Ala Gorea, koja su jučer i formalno predstavljena u New Yorku, u jednome dijelu kao da su izvučeni iz ledenice i podgrijani za današnje potrebe. Čak se ne razlikuje osobito niti sadašnje stanje i raspoloženje, kao i mogućnosti skorog izlaska iz problema nastalog najprije u Washingtonskom sporazumu, a kasnije i u Daytonu. U analizi CIA-inih službenika objavljenom 22. studenog 1994. se opisuje postojanje krajnjeg nepovjerenja između ‘partnera’ unutar hrvatsko-bošnjačkoj Federaciji BiH, kao i stalnih međusobnih optuživanja oko dva osnovna koncepta. Po tim navodima Hrvati su bili nezadovoljni svojim položajem u Federaciji BiH zbog pokušaja bošnjačke dominacije, dok su pak bošnjački političari oponirali da Hrvati blokiraju procese te da se i dalje žele odcijepiti od BiH. “Hrvati iz BiH, posebice oni u utjecajnoj nacionalističkoj stranci Hrvatskoj demokratskoj zajednici (HDZ), smatraju da imaju jako malo prednosti u takvoj Federaciji. Oni su potpisali Washingtonski sporazum kako bi zaustaviti svoje gubitke u ratu s Muslimanima i pod snažnim pritiskom predsjednika Hrvatske Tuđmana”, navodi se u analizi.
Konfederacija mamac
Po istim navodima Hrvati su u strahu zbog svoje malobrojnosti i upozoravaju na majorizaciju što se ustvari događa svih posljednjih 20 godina. “Mnogi od njih ne žele živjeti u muslimansko dominantnoj državi, zbog straha od gubljenja vlastitog hrvatskog kulturnog identiteta. Hrvati u Hercegovini još uvijek vjeruju da je njihove budućnost povezana s maticom Hrvatskom, i koji računaju da je njihov snažan interes u konfederaciji federacije s Hrvatskom, ali ni Zagreb ni Sarajevo na ovo ne gledaju kao veliki prioritet”, navodi CIA. I doista konfederacija Hrvatske i Federacije BiH je potpuno nestala te se s vremenom pokazala samo kao sredstvo da bi se Hrvate u BiH omamilo da lakše progutaju gorku pilulu gubljenja Herceg Bosne.