Novi zakon o eksproprijaciji je nepravedan prema građanima Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH), a stručnjaci kažu da će, ako dođe do njegove primjene, državni proračun pretrpjeti velike gubitke zbog tužbi građana.
Stambeni objekti
Zakon koji je Zastupnički dom Parlamenta FBiH usvojio krajem prošlog mjeseca omogućava vlasnicima bespravno izgrađenih stambenih objekata na koridoru Vc i trasama autocesta Tuzla-Brčko-Orašje i Tuzla-Žepče novčanu naknadu zbog rušenja. Ona će biti isplaćena u visini građevinske vrijednosti objekta. Ostali građani u FBiH to pravo ne mogu ostvariti. Naknada se isplaćuje samo za bespravno izgrađene stambene objekte koji su podignuti do 31. prosinca 2010., što znači da na obeštećenje ne mogu računati vlasnici poslovnih objekata. U zakonu još stoji da ovo pravo imaju vlasnici onih objekata koji na toj adresi imaju prijavljeno mjesto prebivališta.
Projekt autoputa
Objašnjenje za donošenje ovakvog zakona Vlada FBiH nalazi u činjenici da su mnoge izbjeglice i raseljene osobe gradili kuće na ovoj trasi u ratnom i poratnom periodu. Vlada također podsjeća kako u to vrijeme nije bilo efikasne intervencije nadležnih institucija, zbog čega su napravili izuzetak, osiguravši tim osobama naknadu.
Goran Brkić, pomoćnik ravnatelja Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, koji je sudjelovao u tehničkoj izradi ovog zakona kazao je novinarima Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva, da je Vlada pokušala riješiti ovaj problem kako bi se cijeli projekt izgradnje autoputa mogao nastaviti.
Međutim, on dodaje i da je ovakav zakon pogodan za kritiku, jer se vlasnik bespravno izgrađenog objekta bilo gdje drugo na prostoru FBiH može žaliti na diskriminaciju.
Ensad Karić, direktor Javnog poduzeća Autoceste FBiH, kaže da su predložili ovu dopunu zakona kako bi se ubrzao proces izgradnje autoceste. Za izgradnju su uzeti krediti Europske banke za obnovu i razvoj i Europske investicijske banke od 255 milijuna eura.
Karić je rekao da se u trenutku potpisivanja ugovora o kreditu Vlada obvezala da će isplatiti naknade vlasnicima kuća koje je neophodno srušiti, iako tada još nije postojao zakon koji je odobravao takvu naknadu.
“Četiri godine smo izgubili zato što su svi govorili kako to ne može”, kaže Karić i dodaje da je bio šokiran kad je vidio da se od 2008. godine čeka na realizaciju dobivenih kreditnih sredstava.