Američka administracija nagovorila je španjolsku administraciju da odgodi inicijativu o reformama Ustava u Bosni i Hercegovini za vrijeme njihova predsjedanja Europskom unijom i cijeli je proces pomaknut za razdoblje poslije izbora u ovoj zemlji, navodi se u još jednoj tajnoj depeši američke administracije objavljene na stranicama WikiLeaksa. Tadašnji pomoćnik američke državne tajnice James Steinberg razgovarao je u State Departmentu u Washingtionu 14. prosinca 2009. s ministrom vanjskih poslova Kraljevine Španjolske Miguelom Moratinosom o održavanju posredničke konferencije koja bi bila nastavak butmirskog procesa za BiH čiji je sadržaj teksta bio katastrofalno loš prijedlog za Hrvate u BiH.
Blagoslov SAD-a
Moratinos je, kako su pribilježili službenici iz State Departmenta o sadržaju razgovora, ‘zatražio blagoslov’ Sjedinjenih Država za održavanje takve konferencije u prvoj polovici prošle godine u Madridu, na što ga je Steinberg ‘ohladio’ kako postoje velika mimoilaženja oko sadržaja ponuđenog teksta ustavnih promjena u Butmiru. “Moratinos je zatražio blagoslov Sjedinjenih Država za svoj plan kako bi pomaknuo lidere iz BiH u Madrid tijekom veljače. Zamjenik državne tajnice savjetovao je, međutim, da bi bilo mnogo produktivnije za lidere iz BiH da raspravljaju o rezoluciji u Sarajevu”, navodi se u zabilješkama iz razgovora u State Departmentu.
Kao ključni razlog protivljenja preuranjenim konferencijama političara naveo je protivljenje domaćih političara ranijim dokumentima među kojima je i miljenik međunarodne uprave, bošnjački lider Zlatko Lagumdžija. “Pomoćnik državne tajnice je upozorio i kako su stranke bile jako udaljene u svojim pozicijama na butmirski tekst pa bi se preranim uguravanjem da budu zajedno riskiralo isticanje njihovih razlika”, navodi se u dokumentu koji je objavio WikiLeaks.
Odgoda
Zato je pozvao Moratinosa da prije nego održi konferenciju na koju bi, uz domaće političare, bili pozvani i dužnosnici iz regije, osigura približavanje političkih stajališta.
- Sastanak na visokoj razini izvan regije koji bi propao riskirao bi općenito potkopavanje reformi. Ako se stranke ne mogu dogovoriti o trenutačnom tekstu početkom 2010., bilo bi dobro ostaviti sadržajni paket na stolu s kojim ponovno mogu razgovarati nakon listopadskih izbora, poručio je zamjenik državne tajnice. Pri tome je američki diplomat otkrio kako su Haris Silajdžić, Milorad Dodik i
Zlatko Lagumdžija odbacili tekst iz Butmira.
Unatoč svemu, Sjedinjene Američke Države su preporučile Moratinosu da tipuje na Lagumdžiju kako bi ga razuvjerili oko sadržaja dokumenta.