Prodaja stanova u Sarajevu i to onih koje po povoljnim uvjetima za mlade prodaje sarajevsko Ministarstvo stambene politike putem Županijskog stambenog fonda u Dobrinji i Rosuljama slabija je u zadnje vrijeme. Iako je riječ povoljnim cijenama stanova, zainteresiranih za njihovu kupovinu je manje. U Dobrinji je ostalo dvadesetak nerasprodanih stanova, a u Rosuljama oko pedeset. Po svemu sudeći, ekonomska kriza je kako u svemu tako i u kupovini stanova utjecala na to da se ljudi opreznije odlučuju u posljednje vrijeme za kupovinu stanova.
Oborene cijene
Podsjećanja radi, četvorni metar stana na Dobrinji s PDV-om je 1.610 KM, a na Rosuljama 1.635 KM i to su cijene koje su ponuđene građanima za nove stanove. S druge strane, iako je prodaja stanova opala i i po tim cijenama, one su ipak uspjele donekle oboriti cijene stanova u gradu, jer samo prije tri godine kada se krenulo u realizaciju ovog projekta kvadrat stana kretao se od 2.500 do 3.000 KM od Otoke pa do Dolac malte i to starije gradnje. Sada je stanje drugačije, jer se te cijene kreću od 1.700 do 2.000 KM. Premda su pojedini investitori skloni tvrdnji kako će cijene pasti za još nekih 20-ak posto, obzirom na ekonomsku situaciju u BIH, koja će ove godine biti teža od one iz prošle godine, i dalje je evidentno šarenilo u cijenama četvornog metra stana u Sarajevu. Tako je u jednom periodu četvorni metar stana u epicentru grada, konkretno u Ulici Ferhadija, koštao je 6.000 KM, a danas košta oko 4.000 maraka. Iz agencija koje se bave nekretninama ističu da kupovine, odnosno prodaje stanova ima, unatoč ekonomskoj krizi. Međutim, cijene su drastično spale. Tako se stanovi u centru Sarajeva kreću od 2.500 do 3.000 KM, dok se na Grbavici mogu naći od 1.600 do 2.100 KM po četvornome metru. Iako je u ovom slučaju riječ o starijoj gradnji, uz malo cjenkanja ukoliko je u pitanju veći stan cijena se spusti do 2.700 po četvornom metru.
Lokacija utječe na cijene
U sarajevskom naselju Dobrinja cijene stanova se kreću od 1.400 do 2.000 KM, dok njihova cijena u Vogošći iznosi oko 1.750 po četvornom metru, ali u posljednje vrijeme je bilo i akcijskih prodaja spomenutih stanova po 1.440 KM. U Hrasnom su stanovi jeftiniji za 200 KM po kvadratu nego na Grbavici, a na Mojmilu su jeftiniji i do 300 KM po četvornom metru u odnosu na Hrasno. Na Grbavici su u novogradnji stanovi i do 3.000 KM po četvornom metru, u Hrasnom su 2.700, a na Mojmilu 2.400 KM. Prema podacima agencije Rental cijene stanova se kreću od 1.700 KM (u Velešićima) do 2.900 KM u užem centru. Na Breci i Ciglanama, a riječ je o naseljima koja se tretiraju kako ekskluzivne lokacije, cijene stanova po četvornom metru kreću se od 2.350, odnosno 2.750 KM. Na Grbavici je, prema njihovim pokazateljima, stan moguće kupiti po cijeni 2.000 do 2.250 KM, a u Hrasnom i na Čengić Vili za 1.900 KM. Iako je razvidna šarolikost u cijeni četvornog metra na što prvenstveno utječe i lokacija, prema raspoloživim informacijama tržište stanova u Sarajevu bilježi nedostatak manjih stanova, za kojima je potražnja u zadnje vrijeme postala veća. Naime, izdaci za veću kvadraturu za mnoge su postali problem, s obzirom na visinu plaća i mirovina. Međutim, ima investitora koji ne odstupaju od cijene. To je slučaj sa stanovima koje je izgradio Ante Marković, u središtu grada, poznatiji kako Markovićev kvadrant. Naime, posljednji predsjednik SIV-a, Savezno izvršno vijeće Jugoslavije, danas je gospodarstvenik u BiH, vlasnik tvrtke Tehel iz Sarajeva. Upravo ovih dana finaliziraju se radovi na trećoj zgradi. Riječ je o komfornim stanovima, s podzemnom garažom, u strogom centru grada. Četvorni metar stana u ovim zgradama s PDV-om iznosi 5.100 KM i nije se mijenjao, za razliku od investitora koji su bili prisiljeni na niže cijena.