Obično mislimo da se većina bakterija u kući ugnijezdi na kvakama vrata ili unutar WC školjke, a u stvarnosti su neki istraživači opovrgli ovu uobičajenu stvar. Analizirajući umjesto toga kuhinjske krpe i ručnike otkrili su da su to zapravo predmeti najzaraženiji bacilima.
Glavni problem je što ručnici i kuhinjske krpe zadržavaju vlagu i time omogućuju bolje razmnožavanje bakterija. Nadalje, korištenjem na osjetljivim dijelovima tijela poput lica i intimnih dijelova, mikroorganizmi lakše ulaze u tijelo. Zahvaljujući ovim često korištenim predmetima, između ostalog, bakterije bi se mogle proširiti na druge dijelove kuće i izazvati trovanje hranom, proljev ili druge zdravstvene probleme kod onih koji s njima dođu u kontakt.
U nekim slučajevima, isti ručnici se koriste u obitelji, a na taj način se zaraza s jedne osobe lako širi na drugu. Kod kuhinjskih krpa problem je vrlo sličan i zato što se njima često suši posuđe nakon što su već korištene u druge svrhe, možda čak i na prljavim površinama.
Kako biste se sigurno riješili bacila, stručnjaci preporučuju:
– provodite često pranje (barem jednom tjedno, ali bolje svaka 3/4 dana) ručnika i kuhinjskih krpa na 90 stupnjeva, jer bi na nižim temperaturama bakterije mogle preživjeti. Nadalje, u slučaju ručnika uvijek bi bilo dobro koristiti vlastite, pogotovo ako u tom trenutku bolujete od neke bolesti.
– Nakon pranja vrlo dobro ih osušite kako biste izbjegli stvaranje plijesni.
– Koristite ocat umjesto omekšivača kako biste uklonili neugodne mirise.
– Kako biste produžili vrijeme između jednog i drugog pranja, kuhinjske krpe možete uroniti u razrijeđenu otopinu izbjeljivača (dvije žličice izbjeljivača na litru vode), ostaviti ih da se namaču nekoliko minuta i zatim ih ostaviti da se osuše.