kontrolirala polovicu svjetske trgovine

Znate li koja je bila najmoćnija tvrtka u povjesti? Na vrhuncu imali 260.000 vojnika

Wikipedia
31.12.2024.
u 16:08

Engleska istočnoindijska kompanija (East India Company) bila je jedna od najznačajnijih trgovačkih i političkih institucija u povijesti. Osnovana je 31. prosinca 1600. godine dekretom kraljice Elizabete I., s primarnim ciljem trgovine u regiji Indijskog oceana. Kompanija je dobila kraljevsku povelju koja joj je osiguravala monopol nad trgovinom začinima, svilom, pamukom, solju, čajem i opijumom, piše Index.hr

Izrazito moćna kompanija

Tijekom svojeg postojanja, kompanija je postala simbol britanskog kolonijalizma i globalne trgovinske moći. Na vrhuncu svoje moći, u 18. stoljeću, kontrolirala je polovicu svjetske trgovine. Bila je nevjerojatno bogata i utjecajna, do te mjere da je mogla utjecati na britansku politiku i gospodarstvo.

Zapošljavala je desetke tisuća ljudi - u jednom trenutku, tijekom 1710-ih, zaposlila je oko 50.000 radnika. Osim toga, kompanija je posjedovala vlastite oružane snage poznate kao "presidency armies", koje su u 19. stoljeću brojale oko 260.000 vojnika. To je bilo više nego što je britanska vojska imala u istom razdoblju.

Držala velik dio Indije

Kompanija nije bila samo trgovačka organizacija; postala je politički akter s vlastitim teritorijima u Indiji. Nakon Bitke kod Plasseya 1757. godine, kompanija je preuzela kontrolu nad velikim dijelovima indijskog potkontinenta. Kroz sustav uprave i oporezivanja, bila je odgovorna za upravljanje milijunima ljudi.

U svojem trgovačkom poslovanju kompanija se nije ograničavala samo na Indiju. Aktivno je sudjelovala u trokutastoj trgovini između Azije, Afrike i Europe. Njezini brodovi prevozili su opijum iz Indije u Kinu, gdje je njegov uvoz izazvao Opijumske ratove između Britanije i Kine u 19. stoljeću. Ovi sukobi su dodatno osigurali britansku kontrolu nad Hong Kongom i otvorili kinesko tržište za zapadnjačku trgovinu.

Slabljenje i kraj

Međutim, s vremenom je moć kompanije počela slabjeti. Njezina okrutna politika i eksploatacija izazvali su pobune, uključujući Indijsku pobunu 1857. godine. Kao posljedica te pobune, britanska vlada je ukinula njezine administrativne ovlasti, prebacivši kontrolu nad Indijom izravno na britansku krunu.

Naposljetku, Engleska istočnoindijska kompanija formalno je raspuštena 1. lipnja 1874. godine. Njezino nasljeđe ostavilo je duboke tragove na povijesti trgovine, kolonijalizma i globalizacije.

Engleska istočnoindijska kompanija nije bila samo gospodarska sila, već i politički i vojni akter, čime je postavila temelje za moderni oblik korporativne moći. Njezina povijest služi kao podsjetnik na to kako ekonomski interesi mogu oblikovati sudbine cijelih naroda.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije