Na izbornome Saboru HDZ-a 1990. suprotstavit će se dva Raguža, Martin i Slaven. U mnogo čemu radi se o kandidatima s različitim pristupom. Slaven Raguž na neobičan je način ušao u HDZ 1990. nakon što su njegovo pismo kritike ljudi iz stranačkog vrha, od tada nestranačke osobe, shvatili krajnje ozbiljno. Raguž “mlađi” simbolično u vrijeme ulaska RH u EU za Večernji list najavljuje novi smjer politike HDZ-a 1990.
• Hrvatska je i formalno ušla u Europsku uniju. Kako to gledate iz kuta Hrvata i same BiH, imaju li razloga za slavlje, rezignaciju, odlučnost za promjene ili nešto četvrto?
U društvenom i političkom smislu to je pozitivan iskorak za Republiku Hrvatsku, a nadam se i za BiH. Ulaskom RH u EU posebno mogu biti zadovoljni Hrvati u BiH jer su i oni od jučer državljani i građani EU. Drugo pitanje jest je li BiH spremna za ovu novonastalu situaciju. Po mome sudu, nije. Stoga ćemo neko vrijeme svi mi u BiH trpjeti određene negativne posljedice na razini svakodnevnog funkcioniranja, od izvoza naših roba u Hrvatsku i EU do prelaska granice. Ali, ponavljam, strateški i dugoročno promatrajući to je veliki uspjeh i za RH, i za Hrvate u BiH i za cijelu BiH.
• Ipak, očekujete li da će se Zagreb sada konačno ponašati zrelo i da više Hrvati u BiH neće biti predmetom trgovina za istočnu Slavoniju, EU...?
Što se tiče politike iz Zagreba, tu sam optimist, ali ne očekujem previše. Ta politika je imala svojih uspona i padova, i mislim da je vrijeme da Hrvati iz BiH i Republike Hrvatske uđu u novu fazu odnosa. Hrvatska je po svom Ustavu dužna surađivati s Hrvatima u BiH. Mi se zalažemo za bratski i partnerski odnos koji će biti koristan i za Hrvate u BiH, i za Hrvatsku, ali i za BiH kao državu slobodnih i jednakopravnih naroda i građana. Premijer Milanović je rekao jednom prigodom da će se Hrvatska vanjska politika nakon ulaska u EU aktivnije okrenuti Hrvatima u BiH. S nestrpljenjem čekamo ostvarenje tog obećanja i njegove prve konkretne rezultate.
Ostatak intervjua pročitajte u današnjem tiskanom izdanju Večernjeg lista.