Predrag Matvejević na barskom je klaviru hotela Esplanade zasvirao rusku pjesmu “Oči čornije” na kraju novinarskog okupljanja na kojem je najavljen Krležin dan. A taj je dan podsjećanje na 29. prosinca 1981. godine kada je prije trideset godina u bolnici u Vinogradskoj ulici umro Miroslav Krleža.
Večeras premijera filma
Matvejević je jubilej obilježio osmim izdanjem knjige “Razgovori s Krležom” koju je objavio VBZ uz kompaktnu ploču s originalnim Krležinim glasom. A večeras će u Centru Kaptol slikar, scenograf i pisac Željko Senečić premijerno predstaviti dokumentarni film o Krleži čiji je scenarij potpisao Tomislav Sabljak.
– U filmu smo snimili i svjedočanstvo Nedjeljka Fabria koji je Krležu svojedobno oslovio kao gospodina Krležu. Nisam gospodin Krleža, nisam drug Krleža, nisam akademik Krleža. Ja sam Krleža, rekao je tada Krleža Fabriu. A mi nismo snimili film o gospodinu, drugu niti akademiku Krleži, nego o Krleži - rekao je Senečić. Producent Interfilm na Krležin smrtni dan prikazat će sedamdeset minuta filma koji se sastoji od tri epizode po pedeset minuta.
– Iako smo imali načelni dogovor s prijašnjim vodstvom HRT-a, danas su za film zainteresiraniji u Srbiji i drugim zemljama u regiji. No, naša je dužnost najprije ga prikazati u Hrvatskoj – rekao je Ivan Maloča iz Interfilma.
Najmoćnija osoba
A o svojim doživljajima s Krležom progovorila je i Mani Gotovac. – Krleža me primio 1973. na Zrinjevcu i nije mi mogao pomoći da me vrate na posao kazališne kritičarke na Hrvatski radio iako je zvao direktora RTV Zagreb. A ja sam mislila da je najmoćnija osoba u Jugoslaviji. Mislim da su “Gospoda Glembajevi” naš najbolji dramski tekst u kojem je najvažniji odnos oca i sina koji vode ljubav s istom ženom.
Taj incestuozno-edipovski sukob do sada nisam uspjela uprizoriti na sceni. Nudila sam bivšem suprugu Senečiću da o tome progovorim za dokumentarni film, ali to ga nije zanimalo. Nadam se da ću o tome govoriti na skupu u HDP-u - rekla je Mani Gotovac.
Simpozij u Hrvatskom društvu pisaca u građanskoj kući Arko otvorit će predsjednik Ivo Josipović i ministrica kulture Andrea Zlatar. A tu su i znalci Krležina života i rada.
– O Krleži će govoriti i Igor Mandić koji je pisao i pamflete protiv njega. Krleža je bio čovjek jakoga ega, nije bio umiljat u polemikama, ali njegovih desetak knjiga ostaju knjige trajne kvalitete hrvatske književnosti – smatra krležolog Velimir Visković.
Preuzeto sa www.vecernji.hr