Ovo je priča je bivšem časniku JNA, Tomu Buzovu, koji nije mogao šutjeti, a ja glumim putnika iz njegovog kupea, koji je šutio, govori za 24sata.hr Goran Bogdan. Kratkometražni igrani film redatelja i scenarista Nebojše Slijepčevića,''Čovjek koji nije mogao šutjeti'', imat će svjetsku premijeru na 77. Filmskom festivalu u Cannesu. Veliki je to uspjeh za hrvatsku kinematografiju jer je Slijepčevićev film tek drugi naš film od osamostaljenja koji se u Cannesu prikazuje u službenom, glavnom natjecateljskom programu, odnosno u konkurenciji kratkometražnih filmova.
Scenarij je pisan prema istinitom događaju. Naoružani pripadnici vojske Republike Srpske su 27. veljače 1993. zaustavili vlak između Beograda i Bara te iz njega izveli 20 civila u mjestu Štrpcima kod Višegrada.
'Nužno je da se takva priča ispriča'
U vlaku je bilo 19 muslimanskih putnika, koje su kasnije pogubili, a tijela bacili u Drinu. Njihovoj otmici je svjedočilo oko 500 putnika, no nitko im se nije usudio suprotstaviti, osim umirovljenog časnika Tome Buzova, koji je putovao u posjet sinu. Buzov je bio 20 žrtva.
- Priča je iz vizure putnika koji je šutio, kao i njih ostalih 499. Nažalost, to je sramota, tragedija i zlo. Nužno je da se takva priča ispriča. To je važno - dodaje Bogdan. Film su snimali početkom siječnja na Glavnom kolodvoru u Zagrebu. Bogdanu je, kako kaže, bilo super raditi sa Slijepčevićem.
'Čitao sam izvještaje sa suda'
- Nebojša je fantastičan čovjek i redatelj. Imali smo puno proba, a ja baš to volim. Bio sam oduševljen što smo si dali toliko vremena da istražujemo pa je film urodio plodom. Sve je prošlo nekako u minimalizmu, šutnji i strahu - priča glumac.
Prošle godine je sud Bosne i Hercegovine osudio pravomoćno sedmoricu Srba iz BiH na 91 godinu zatvora zbog ubojstva 20 nesrpskih civila. Slijepčević se potrudio da glumci imaju sve informacije o zločinu i suđenju.
- Nebojša nam je poslao razgovore sa svjedocima sa suđenja. On je obavio ogroman posao. Čitao sam izvještaje sa suda, to je nešto strašno, ledi krv u žilama, ali pomoglo je oko uloge - govori Bogdan. Redatelj upravo finalizira film u postprodukciji, pa je kratko odgovorio zašto se odlučio za ovu priču.
- Nažalost, i dalje postoje ratovi. Čini mi se da se u regiji opet bude nacionalističke strasti, stoga mislim da je važno učiti iz naše nedavne povijesti kako ne bi ponavljali iste obrasce - zaključio je Slijepčević.
Ulogu Tome Buzova glumi Dragan Mićanović, a osim Bogdana u filmu se pojavljuju Alexis Manenti, Silvio Mumelaš, Lara Nekić, Priska Ugrina, Dušan Gojić, Nebojša Pop Tasić, Mijo Pavelko, Martin Kuhar, Jakov Zovko i Robert Ugrina. Film je producirala kuća Antitalent, a producenti su Katarina Prpić i Danijel Pek.
- Pet godina radili smo na tome da jednu od najtežih ratnih priča 90-ih pretvorimo u film. U suradnji s Nebojšom koji se ponovo dokazuje kao jedan od najvažnijih hrvatskih filmaša današnjice, sjajnim glumcima, majstorskom ekipom i predanim koproducentima, vjerujemo da smo uspjeli napraviti film kakav smo i željeli. Ulazak u konkurenciju za Zlatnu palmu filmskog festivala u Cannesu veliko je priznanje za sve nas i hrvatsku kinematografiju - rekao je Pek.