Zašto je baš ruski veleposlanik u BiH Aleksandar Bocan Harčenko najglasniji na sjednicama Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira protiveći se narušavanju kolektivnih prava Hrvata u BiH? Odakle takav zaokret ruske politike za koju se ne tako davno smatralo da nije naklonjena Hrvatima. Je li se nešto prelomilo preko noći ili se korijeni takve politike mogu pronaći još od raspada SSSR-a? Kod ozbiljnih i velikih država naravno ništa se ne događa preko noći. Nekoliko je ključnih razloga zašto ruski diplomati danas blagonaklono gledaju na političke zahtjeve Hrvata u Bosni i Hercegovini. Korijeni ruske politike prema BiH datiraju još od ranih 90-ih.
Arbatova strategija
Najutjecajniji ruski analitičar Aleksej Arbatov tako je odmah nakon raspada SSSR-a definirao strateške ruske interese na jugoistoku Europe, pa prema tome i u BiH, koji i danas vrijede. Prema njim, BiH je zemlja sastavljena od tri nacije. Arbatov ide korak dalje pa hrvatski element u BiH veže i s teritorijem. Navodi kako je potrebno stvoriti uvjete za razgraničenje triju dijelova, aludirajući da BiH treba biti sastavljena od tri federalne jedinice. Moskva dakle, za razliku od Londona, nema iluziju da se na BiH može gledati iz perspektive bipolarnosti podijeljene na Sarajevo i Banjaluku. Jednostavno riječ je o ruskom strateškom interesu u BiH. Druga pogodnost je i što su se karte Mostara i Banjaluke poklopile. Moskva zbog tradicionalnih veza sa Srbima smatra da je strateški interes Republike Srpske opstanak Hrvata kao političkog naroda u BiH. No, Rusija osim Srbije i Republike Srpske na Balkanu, ali i u ostalim dijelovima Europe traži nove saveznike.
Zahvaljujući prirodnim bogatstvima ruski medvjed se nanovo pozicionira. Ponižena nakon Hladnog rata, s izgubljenim Baltikom, djelomično Kavkazom, središnjom Azijom, zemljama nekadašnjega Varšavskog pakta, Rusiji je Balkan ostao jedno od rijetkih područja u Europi gdje može odigravati ulogu svjetske sile. Bilo bi posve suludo da Moskva bez ikakvoga angažmana skrštenih ruku promatra američki, europski, a posebice turski angažman u BiH. Moskva to prepoznaje pa ide korak dalje.
Gospodarski bum
Podupirući zahtjeve Hrvata, Moskva osim pravoslavnih zemalja u okruženju uspostavlja dobre odnose i sa jednom slavenskom katoličkom nacijom. Još od komunizma, odnosi između Rusa s jedne i zapadnoslavenskih katoličkih nacija Poljaka, Čeha i Slovaka s druge strane nisu na zavidnoj razini. Ni taj se segment ne bi smio zanemariti kao bitan razlog ruskoga približavanja Hrvatima u BiH. Osim navedenih presudan je, dakako, i gospodarski čimbenik. Rusija zahvaljujući prirodnim bogatstvima postaje i ekonomska sila. Na Balkanu je gospodarski ušla u Republiku Srbiju, Republiku Srpsku i Crnu Goru, pa naravno traži i nove gospodarske partnere. Svi navedeni razlozi jaki su aduti ruske politike prema Hrvatima u BiH.
Ipak to ne znači bilo kakvo udaljavanje bosanskohercegovačkih Hrvata iz europskoga političkog, gospodarskog i civilizacijskog kruga. Dapače, razvijanjem odnosa sa zemljama s kojima do sada nisu imali nikakvu suradnju svoj europski identitet mogu samo više ojačati, tako što će se napokon početi uvažavati i legitimni zahtjevi Hrvata u BiH kao istinskog mosta između Bosne i Hercegovine i Europske unije.
Nijedne rijeci zalaganja Rusa za Hrvate u RS,mozda se zato i poklapaju interesi Mostara i B.Luke jer i jedni i drugi su radili na tome da sadasnja RS bude sto cistija od Hrvata u cemu su i uspjeli.Mozda to i jeste glavni razlog podrzke Rusa obzirom da su citavo vrijeme podrzavali Milosevica i politiku koju je vodio.Nije ta podrzka nista novo to je ustvari nastavak podrzke takvoj politici koja je vjerovatno dobrdosla Mostaru obzirom da se slazu i poklapaju politike etnicki ciste RS,a tako i Hercegovione....................