Cijene nafte pale su u petak na međunarodnim tržištima prema 77 dolara pod pritiskom zabrinutosti trgovaca za kinesku potražnju i bojazni da bi središnje banke vodećih gospodarstava mogle odgoditi ublažavanje uvjeta financiranja.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 1,40 dolara nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 77,30 dolara. Jučer je zaključio trgovinu u minusu 1,85 dolara.
Na američkom tržištu barelom se danas trgovalo po 1,59 dolara nižoj cijeni, od 72,23 dolara. Jučer je zaključio trgovanje u minusu 2,03 dolara.
Tržišta je u četvrtak poljuljalo zatvaranje velike rafinerije u SAD-u koja prerađuje 435 tisuća barela dnevno, zbog problema u opskrbi strujom.
U petak pozornost se ponovo preusmjerila na monetarnu politku vodećih gospodarstava. Trgovci procjenjuju kada bi središnje banke mogle sniziti kamatne stope, što bi potaknulo gospodarstvo i potražnju za naftom.
Američka središnja banka zadržala je ovaj tjedan kamatne stope u rasponu od 5,25 do 5,50 posto, a predsjednik Jerome Powelle rekao je u srijedu da će ih u idućim mjesecima početi snižavati.
Na kraju tjedna ulagači su se pobojali da bi Fed mogao odgoditi tu odluku nakon što je izvješće ministarstva rada pokazalo stabilan tempo zapošljavanja u siječnju.
I dužnosnik Europske središnje banke izjavio je u petak da ne bi trebali žuriti sa snižavanjem kamatnih stopa.
Na početku tjedna tržišta je uznemirio nalog suda u Hong Kongu o likvidaciji prezadužene kineske nekretninske tvrtke Evergrande. Građevinski sektor čini otprilike četvrtinu kineskog BDP-a pa bi produbljivanje krize na tržištu nekretnina moglo zakočiti gospodarsku aktivnost i potražnju za naftom.
Na kraju tjedna bojazni je produbila procjena Međunarodnog monetarnog fonda da će kineski gospodarski rast u ovoj godini usporiti na 4,6 posto i na oko 3,5 posto u medijanu do 2028.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je u četvrtak barel košarice nafte njezinih članica pojeftinio 2,53 dolara, na 80,46 dolara.