Kubilius priprema plan

EU radi detaljan plan obrane. "Gubimo vrijeme. Putin će biti spreman do 2029."

njemačka vojska
Reuters/PIXSELL
23.09.2024.
u 08:19

Novi povjerenik EU za obranu želi natjerati zemlje da gomilaju minimalne količine streljiva i drugih zaliha, tvrdeći da je to najbolji način da se ojača "slaba obrambena industrija bloka" i pripremi za buduće ratove. Andrius Kubilius, bivši premijer Litve koji bi uskoro trebao stupiti na dužnost povjerenika za obranu, rekao je da se EU mora pripremiti za mogući ruski napad u narednih nekoliko godina, piše Index.hr.

Kubilius priprema plan obrane, a usporedio ga je s planovima o skladištenju prirodnog plina, prema kojima zemlje moraju imati rezerve i dijeliti ih s drugim državama članicama kada je to potrebno. "Zašto nemamo slične kriterije vezane uz vojnu sigurnost, kako bismo čuvali određene količine artiljerijskih granata i drugih proizvoda, recimo eksploziva?", upitao je.

EU vojske u problemima

EU je pokušala povećati proizvodnju oružja nakon što je Ukrajina bila prisiljena racionalizirati korištenje granata i projektila tijekom odbijanja ruskih ofenziva u Ukrajini. Finska, koja graniči s Rusijom, jedna je od rijetkih zemalja članica s velikim zalihama oružja, dok su mediji u Njemačkoj 2022. izvijestili da bi njezina vojska ostala bez streljiva nakon samo dva dana borbe.

U ožujku je EU dodijelila 500 milijuna eura kroz Zakon o potpori proizvodnji streljiva (ASAP) kako bi povećala proizvodni kapacitet na 2 milijuna granata godišnje do kraja 2025. godine.

Kubilius je rekao da je to poboljšanje u odnosu na granicu od 300.000 granata godišnje koja je postojala kada je Rusija napala Kijev 2022. godine, no dodao je da je potrebno još više: "Ako sam u pravu, još uvijek zaostajemo za Rusima."

Ima rok od 100 dana

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je da EU treba potrošiti 500 milijardi eura kako bi nadoknadila manjak u obrambenoj potrošnji.

Von der Leyen je Kubiliusu dala 100 dana nakon preuzimanja dužnosti da izradi Bijelu knjigu o obrambenoj strategiji. Njegov plan bi trebao uključivati europski zračni štit, koji bi koštao stotine milijardi eura, i sustav za cyber obranu, dodala je.

Kubilius želi da zemlje članice EU zajednički posude novac za ove projekte, no toj ideji zasad se protive Njemačka i Nizozemska.
Također će predstaviti druge projekte od zajedničkog interesa koji bi mogli dobiti sredstva iz EU, uključujući načine poticanja obrambenih tvrtki da surađuju preko granica.

"Kako bi privukla privatni kapital, EU će morati promijeniti pravila ulaganja kako bi se obrambena potrošnja klasificirala kao održiva", rekao je Kubilius. Također je naglasio važnost suradnje s ukrajinskim proizvođačima oružja, jer su dronovi i projektili promijenili način vođenja modernih ratova: "Oni imaju stvarno iskustvo na terenu."

"Nema vremena za gubljenje"

Kubilius je upozorio da nema vremena za gubljenje, pozivajući se na procjenu Njemačke da bi Rusija mogla biti spremna napasti neku članicu EU do 2029. godine.

Kubilius je rekao da bi planovi za industriju obrane EU mogli uključivati i Ujedinjeno Kraljevstvo, iako više nije članica bloka. "Mi smatramo Britaniju dijelom Europe", rekao je. "Demokratski Europljani trebali bi biti što ujedinjeniji. Vidim opasnost u našoj slabosti. I Putin bi se mogao odvažiti upustiti u nove avanture", dodao je.

"I Kinezi gledaju. Kinezi će izvući jednostavan zaključak: Zapad je prilično slab. Unatoč činjenici da je ekonomska moć Zapada 25 puta veća od ruske, mi nismo u stanju pobijediti. Koji je razlog? To je pitanje političke volje", zaključio je.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije