Zbog rastućih tenzija između Irana i SAD-a, američki State Department naredio je jučer povratak najvećeg dijela američkog osoblja iz diplomatskih predstavništava u Iraku.
Naredba obuhvaća osoblje koje nije zaduženo za izvanredne situacije u američkoj ambasadi u Bagdadu i u konzulatu u Erbilu, u autonomnoj pokrajini Kurdistan. Ovakva odluka dolazi samo dan nakon što je američko Središnje zapovjedništvo stavilo na uzbunu vojnike u Iraku i Siriji zbog “vjerodostojnih prijetnji” iranskih snaga u regiji.
Promijenjena misija
I dok su američke oružane snage zabrinute zbog mogućih neposrednih prijetnji snaga koje podupire Iran njihovim vojnicima u Iraku, britanski general bojnik Christopher Ghika kazao je da ne postoji povećana opasnost od Irana i njegovih saveznika. Izjava generala Ghikea, koji je zamjenik zapovjednika koalicije za strategiju i informacije, razljutila je Amerikance.
“Izjava zamjenika zapovjednika suprotna je utvrđenoj vjerodostojnoj ugrozi kojom raspolažu obavještajne službe SAD-a i saveznika glede snaga koje podupire Iran”, rekao je mornarički kapetan Bill Urban, glasnogovornik Središnjeg zapovjedništva američke vojske.
Osim udarca koji je došao od prvog saveznika Velike Britanije, Trump je dobio udarac i od Španjolske, koja je povukla ratni brod iz skupine pod vodstvom SAD-a iz Perzijskog zaljeva zato što je “SAD promijenio originalnu misiju“, što je potvrdila i španjolska ministrica obrane Margarita Robles.
Španjolska fregata Méndez Núñez trebala je pratiti američki nosač aviona Abraham Lincoln u moru prema Iranu, no u utorak je Madrid priopćio da je taj brod s 215 mornara privremeno povučen. U priopćenju nije bio naveden razlog diplomatskog razilaženje EU i SAD-a u vezi s Iranom.
Istodobno, SAD radi pritisak na iračku vladu kako bi razoružala i rasformirala iračku šijitsku paravojnu formaciju Al-Hashd al-Shaabi (Jedinice narodne mobilizacije), koja je pod utjecajem Irana bila udarne snage iračke vojske u borbi protiv Islamske države.
Razmještaju rakete
Izvori iz iračke vlade kazali su da je američki državni tajnik Mike Pompeo u vrijeme nedavnog posjeta Bagdadu od njih tražio da rasformira ili stavi pod nadzor šijitske paravojne formacije Al-Hashd al-Shaabi koji, prema tvrdnji Pompea, razmještaju rakete i topove blizu američke baze u Iraku. Pompeo tvrdi da američka obavještajna služba ima podataka kako ta šijitska paravojna formacija premješta svoje snage duž granice sa Sirijom blizu američke baze.
Glasnogovornik Al-Hashd al-Shaabija, Laith Al-Atari rekao je da su američke optužbe neosnovane te usporedio navode Washingtona s onima o postojanju oružja za masovno uništavanje u Iraku, koji je postao izgovor za invaziju 2003.