Najstarija ruta odlazi u povijest

Gazprom prekinuo opskrbu Europe plinom preko Ukrajine

plinovod Sibir
MAXIM SHEMETOV/REUTERS
01.01.2025.
u 11:17

Prekid tranzita plina ovom povijesnom rutom simbolizira kraj jedne ere i početak nove energetske strategije

Ruska kompanija Gazprom službeno je prekinula isporuku plina Europi preko Ukrajine, najstarijom rutom za transport ruskog plina, navodeći kako su prestale postojati tehničke mogućnosti za nastavak operacija. Ova odluka dolazi nakon isteka petogodišnjeg ugovora između Gazproma i ukrajinske kompanije Naftogaz. Prekid označava kraj jednog povijesnog razdoblja energetskih veza između Rusije i Europe, koje su se desetljećima temeljile na plinovodu kroz Ukrajinu.

Europska unija intenzivno je radila na diversifikaciji izvora energije kako bi smanjila ovisnost o ruskom plinu, osobito nakon početka sukoba u Ukrajini 2022. godine. Ukapljeni prirodni plin (LNG) iz Katara i Sjedinjenih Američkih Država, zajedno s plinovodima iz Norveške, pomogao je većini europskih zemalja pronaći alternativne dobavljače. Gazprom, koji je nekada kontrolirao značajan dio europskog tržišta plina, sada se suočava s velikim gubicima i pokušava preusmjeriti izvoz prema Kini. Ipak, smanjen izvoz u Europu donio je Gazpromu prve gubitke od 1999. godine.

Austrija i Slovačka, raniji tranzitni koridori za ruski plin, prilagodili su se novim okolnostima. Austrijsko Ministarstvo energetike potvrdilo je stabilnu opskrbu zahvaljujući punim skladištima i uvozu preko Njemačke i Italije. Slovačka se, unatoč izbjegavanju nestašica, suočava s dodatnim troškovima od 177 milijuna eura zbog preusmjeravanja na druge rute.

Gašenje najstarije tranzitne rute dolazi u vrijeme kada Europa bilježi sve manju ovisnost o ruskom plinu, zahvaljujući ulaganjima u fleksibilnu energetsku infrastrukturu. Analitičari očekuju minimalan utjecaj na tržište plina, budući da je opskrba osigurana, a cijene plina ostaju stabilne. Europska komisija istaknula je važnost mjera energetske učinkovitosti i razvoja obnovljivih izvora energije koje su pripremile Europu za ovakve izazove.

Rusija je desetljećima gradila svoju poziciju na europskom tržištu plina, oslanjajući se na plinovode poput Sjevernog toka i Jamal-Europe, koji su sada izvan funkcije. Preostala ruta, Turski tok, trenutno osigurava dio opskrbe, ali s ograničenim kapacitetima.

Europa je 2023. godine iz Rusije preko Ukrajine dobila samo 15 milijardi kubičnih metara plina, što je znatno manje u usporedbi s rekordnih 65 milijardi iz 2020. godine. Prekid tranzita plina ovom povijesnom rutom simbolizira kraj jedne ere i početak nove energetske strategije.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije