obustava prava na azil

Hibridni rat na granici Europske unije: Netko je odlučio stati tome na kraj

žica na granici
Arkadiusz Stankiewicz/Agencja Wy
14.10.2024.
u 07:08

Poljska je već počela ulagati u jaču graničnu infrastrukturu kako bi pokušala spriječiti neregularne prijelaze, a posebna granična zona je uspostavljena kako bi lokalne vlasti imale jače ovlasti.

Poljska će privremeno zabraniti izbjeglicama podnošenje zahtjeva za azil u zemlji nakon prelaska granice iz susjedne Bjelorusije, uslijed upozorenja da Rusija i njezini saveznici koriste migrante kako bi destabilizirali Europsku uniju. Poljski premijer Donald Tusk izjavio je da će nova strategija migracije uključivati “privremeno teritorijalno obustavljanje prava na azil”.

"Ja ću to zahtijevati. Ja ću zahtijevati priznavanje ove odluke u Europi", izjavio je. Prema Tuskovim riječima, Bjelorusija i Rusija aktivno zlorabe pravo na  azil, te objašnjava: "Ovo pravo na azil koristi se upravo protiv same biti prava na azil", rekao je Tusk. Deseci tisuća potencijalnih imigranata, mnogi s Bliskog istoka i iz Afrike, pokušali su prijeći granicu u Poljsku preko Bjelorusije posljednjih godina, a prijavljeno je čak 2500 pokušaja prelaska prošlog mjeseca i više od 26 tisuća ove godine.

Bjeloruska granična policija viđena je kako aktivno pomaže grupama migranata kao dio onoga što je Tusk prethodno nazvao "hibridnim ratom", taktikom osmišljenom kako bi pojačala antimigrantske osjećaje među Poljacima i opteretila državne resurse. Poljska je već počela ulagati u jaču graničnu infrastrukturu kako bi pokušala spriječiti neregularne prijelaze, a posebna granična zona je uspostavljena kako bi lokalne vlasti imale jače ovlasti.

Povjerenik Vijeća Europe za ljudska prava Michael O'Flaherty upozorio je u rujnu na “izazove koje predstavlja instrumentalizacija migracije i destabilizirajuće akcije bjeloruskih vlasti na poljsko-bjeloruskoj granici”. No, O'Flaherty je rekao da poljska politika vraćanja migranata bez procjene njihovih potencijalnih zahtjeva "ne omogućuje puno poštivanje međunarodnih standarda ljudskih prava” i "izlaže ih riziku od ozbiljnih kršenja prava zaštićenih Europskom konvencijom o ljudskim pravima”. Europska komisija nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar od strane POLITICO-a.

Bjelorusija je optužena za izdavanje viza ljudima iz ratom pogođenih zemalja poput Sirije te za poticanje istih da lete u zemlju kao tranzitnu točku na putu prema Europskoj uniji. Autoritarni predsjednik te zemlje i jedan od najbližih saveznika Moskve rekao je 2021. godine kako namjerno potiče migrante u prelasku granicu. "Ovisi o vama," rekao je bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko okupljenima koji su spavali na granici, "idite, prođite!" Amnesty International upozorava da su tražitelji azila, “uključujući obitelji s djecom, često u potrebi za hitnom pomoći, pretučeni palicama i kundacima pušaka te su im bjeloruske snage prijetile s psima" dok su pokušavali prijeći u sigurnost Poljske.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije