Razoran potres pogodio je otočnu državu Tajvan u 7:58 po lokalnom vremenu. Epicentar je bio 18 kilometara istočno od Hualiena, najvećeg okruga te zemlje koji se nalazi na istočnoj obali. Aktivirala su se mnoga klizišta, neke su se zgrade djelomično ili potpuno urušile, poginulo je najmanje četvero ljudi, još njih 57 je ozlijeđeno.
Na Tajvanu, u gradu Taitungu, se trenutno nalazi i Hrvatica koja je za 24sata ispričala kako je izgledao trenutak potresa. - Trenutno se nalazim u Taitungu, gradu na istočnoj obali Tajvana. Tu sam s još četiri prijatelja. Oko osam sati nas je sve skupa probudio alarm na mobitelima. Ja sam isprva mislila da je alarm, ali bilo je to sigurnosno upozorenje za potres. I tad smo svi osjetili podrhtavanje. Naša zgrada se činila sigurna pa nismo izlazili van, posebno jer su nas upozorili pri dolasku na Tajvan da su potresi ovdje relativno česti. Cijela se zgrada tresla, ja sam se odmah sjetila zagrebačkog potresa. Vidim da je magnituda bila preko 7, ovdje u Taitungu se ipak slabije osjetilo. Pisalo je 6.4 kada sam pogledala mobitel - priča Hrvatica.
Potom je uslijedilo novo upozorenje. - Sljedeći alarm je uslijedio za nekih 10 minuta. Upozorenje za tsunami. Tajvanski kolege su nam se počeli javljati i pitati jesmo dobro. Oni nisu bili preplašeni. Rekli su da samo danas ne idemo na plažu - ispričala je za 24sata.
Japanski centar za potrese je objavio da je nekoliko manjih cunamija stiglo do južne prefekture Okinawe i kasnije ukinuo upozorenje na plimne valove. Filipinska seizmološka agencija je također izdala upozorenje za stanovnike obalnih područja i pozvala ih da se sklone na viši teren.
Nakon najsnažnijeg udara uslijedilo je, prema trenutnim podacima, više od 30 potresa, a najsnažniji je imao magnitudu 6,4 Richtera. Državna novinska agencija navodi da se radi o najjačem potresu od 1999., kada je Tajvan pogodio potres magnitude 7.6 po Richteru.