Japan je u ponedjeljak obilježio 73. godišnjicu napada atomskom bombom na Hiroshimu, dok je njen gradonačelnik poručio tisućama gostiju da svijet treba biti uskraćen nuklearnog oružja.
- Ukoliko ljudski rod zaboravi povjest ili prestane se suprotstavljati razvoju takvog oružja, ponovno bismo mogli učiniti užasnu pogrešku - izjavio je gradonačelnik Kazumi Matsui na svečanosti obilježavanja godišnjice napada, prenosi Xinhua.
Preživjeli bombardiranja, poznati kao hibakushe, također su nazočili ceremoniji.
Neki od hibakusha, od kojih su mnogi znatno stariji od 80 godina, su angažirani u Međunarodnoj kampanji za ukidanje nuklearnog oružja kako bi pomogli u provedbi sporazuma UN-a o zabrani takvog oružja.
Japan, ipak, nije, potpisnik Sporazuma o zabrani nuklearnog oružja koji je stupio na snagu u srpnju 2017.
Generalni tajnik UN-a General Antonio Guterres zatražio je u poruci pročitanoj tijekom ceremonije nastavak moralne podrške preživjelim hibakushama u njihovim naporima na zabrani nuklearnog oružja.
Obzirom na činjenicu da Japan ukazuje isključivo na tragediju izazvanu atomskim napadom, brojni eksperti za pitanja Drugog svjetskog rata nadaju se, ipak, da će Japan razmisliti o vlastitom angažmanu u ratu, koji je također izazvao neizrecive patnje.
Kako bi ubrzale japansku predaju u Drugom svjetskom ratu, američke snage su izbacile dvije atomske bombe na Hiroshimu i Nagasaki 6. i 9. kolovoza 1945. godine. Nakon toga se Japan predao savezničkim snagama 15. kolovoza 1945. čime je službeno okončan Drugi svjetski rat.