Kina je također jedina organizirala stručnjake koji s WHO-om dijele podatke o napretku u sljedivosti u mnogim prilikama, rekao je Mao Ning, glasnogovornik u ministarstvu vanjskih poslova, na redovitoj konferenciji za novinare.
U priopćenju od ponedjeljka, WHO je ponovno zatražio od Kine da podijeli podatke i omogući pristup u svrhu razumijevanja podrijetla covida-19, čiji su prvi slučajevi otkriveni u središnjoj Kini prije pet godina. Prema WHO-u, u svijetu je zabilježeno preko 760 milijuna slučajeva covida-19 i 6,9 milijuna smrtnih slučajeva. Sredinom 2023. proglasio je kraj covida-19 kao globalne zdravstvene krize, ali je rekao da bi ta bolest trebala biti trajni podsjetnik na potencijal pojave novih virusa s razornim posljedicama.
Podatke iz prvih dana pandemije kineski su znanstvenici prenijeli u međunarodnu bazu podataka početkom 2023., nekoliko mjeseci nakon što je Kina ukinula sva svoja ograničenja vezana uz covid-19 i ponovno otvorila svoje granice za ostatak svijeta. Podaci su pokazali da je DNK više životinjskih vrsta - uključujući rakunske pse - bio prisutan u uzorcima iz okoliša koji su bili pozitivni na SARS-CoV-2, virus koji uzrokuje covid, što sugerira da su oni "najvjerojatniji prijenosnici" bolesti, prema timu međunarodnih istraživača.
Godine 2021. tim pod vodstvom WHO-a proveo je tjedne u Wuhanu i oko njega - gdje su otkriveni prvi slučajevi - i rekao je da se virus vjerojatno prenio sa šišmiša na ljude preko druge životinje, ali su potrebna daljnja istraživanja. Kina je rekla da više posjeta nije potrebno i da bi se potraga za prvim slučajevima trebala provesti u drugim zemljama.
"Što se tiče sljedivosti covida-19, Kina je podijelila najviše podataka i rezultata istraživanja i dala najveći doprinos globalnom istraživanju sljedivosti", rekao je Mao. "Međunarodni stručnjaci WHO-a više su puta rekli da su tijekom svog posjeta Kini otišli na sva mjesta na koja su htjeli i sastali se sa svim ljudima koje su željeli vidjeti", dodao je.