Prema istraživanju Grupe za istraživanje oružja, 51 tvrtka iz 20 zemalja je uključena u lanac snadbijavanja komponentama od kojih Islamska država pravi improvizovane eksplozivne naprave.
Značajan dio komponenti koje militanti ISIL koriste za pravljenje improviziranih eksplozivnih naprava dolazi iz Turske i Iraka, navodi Grupa iz Londona za istraživanje oružja. „Blizina je glavni razlog što se roba proizvedena u Turskoj i Iraku pojavljuje u lancu snadbijevanja komponentama koje ISIL koristi za pravljenje improviziranih eksplozivnih naprava.
I Irak i Turska imaju razvijen poljoprivredni i rudarski odjel u kojima se kemikalije i eksplozivni elementi intenzivno koriste", navodi se u izveštaju Grupe za istraživanje oružja iz Londona objavljenom u srijedu. Prema izvještaju, 51 tvrtka u 20 zemalja sudjeluje u snadbijevanju komponentama lanca koji koriste ekstremisti ISIL za pravljenje improviziranih eksplozivnih naprava.
Kemijski prekurzori, detonatorski gajtani, detonatori, kablovi i žice dominiraju u lancu. „Sa 13 tvrtki uključenih u lanac snabdijevanja, Turska je zemlja iz koje ISIL dolazi do najviše komponenti za pravljenje improviziranih eksplozivnih naprava", navodi se u izvještaju.
"Nokiju 105" koristili kao daljinski upravljač za aktiviranje bombi Indija, Ujedinjeni Arapski Emirati, SAD, Rumunjska i Japan su na listi država koje proizvode komponente koje se koriste u bombama ISIL. Proizvođači ovih ovih materijala ponekad ne znaju krajnje odredište zato što su lanci snadbijavanja preveliki i sa previše posrednika se trguje. Grupa za istraživanje oružja u Londonu analizirala je više od 700 komponenti pronađenih u tvornicama bombi ISIL i iz neeksplodiranih eksplozivnih naprava terorista. Militanti ISIL najčešće su koristili mobilni telefon „Nokiju 105" kao daljinski upravljač za aktiviranje bombi.