Broj slučajeva zaraze novim koronavirusom, koji je u sedam mjeseci ubio više od pola milijuna ljudi, u petak je u svijetu prešao 11 milijuna, po podacima agencije Reuters.
Broj slučajeva covida-19, bolesti koju izaziva novi koronavirus, sada je više nego dvostruk u odnosu na godišnji broj težih oblika gripe, navodi Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Mnoge pandemijom teško pogođene zemlje ublažile su mjere uvedene kako bi se usporilo širenje zaraze pa je u nekima od njih došlo do znatnog porasta slučajeva zaraze te ih sada djelomice vraćaju, što je obrazac koji bi se mogao često viđati u 2021. godini, smatraju stručnjaci, prenosi Tportal.hr.
Sjedinjene Države su u četvrtak izvijestile o više od 55.400 novih slučajeva covida-19. U većini američkih saveznih država broj slučajeva zaraze je u porastu te je nekoliko guvernera zaustavilo planove za otvaranje svojih država.
Gotovo četvrtina smrtnih slučajeva uslijed zaraze novim koronavirusom u svijetu, gotovo 129.000, zabilježena je u SAD-u.
Latinska Amerika čini 23 posto slučajeva zaraze u svijetu, a samo Brazil ih ima 1,5 milijuna. Indija je postala novi epicentar pandemije u Aziji sa 625.000 slučajeva.
Azija i Bliski istok imaju po 12 i 9 posto slučajeva u svijetu, po podacima agencije Reuters temeljenim na izvješćima vlada.
U nekim zemljama s ograničenim kapacitetima za testiranje broj registriranih slučajeva odražava manji dio ukupnog broja slučajeva covida-19. Otprilike je polovica do sada zaraženih i ozdravila.
Do sada je u svijetu bilo 520.000 smrtnih slučajeva povezanih s novim koronavirusom, što je prilbližno isto kao i godišnji broj umrlih od gripe.
Nakon izbijanja u Kini i potom širenja u Europi, pandemija je sada ušla u novu fazu u kojoj najveći broj novozaraženih imaju Indija i Brazil, više od 10.000 dnevno.
U mnogim zemljama, uključujući Kinu, Novi Zeland i Australiju proteklog je mjeseca došlo do ponovnog širenja zaraze iako su u velikoj mjeri suzbile lokalnu transmisiju.