Europa je ove godine doživjela najgoru krizu ptičije gripe ikad, tijekom koje je gotovo 50 milijuna ubijenih peradara. Postojanost virusa tijekom ljeta povećala je rizik od široko rasprostranjenih infekcija sljedeće sezone, priopćeno je iz Agencije za sigurnost hrane EU (EFSA).
Širenje visoko patogene ptičje gripe (HPAI), koja se obično naziva ptičja gripa, zabrinula je vlade i peradsku industriju zbog mogućih trgovinskih ograničenja i rizika od prenošenja virusa na ljude, javlja Reuters.
Ovog ljeta zabilježen je neviđeni broj epidemija kod divljih i domaćih ptica, što je uzrokovalo veliku smrtnost među kolonijama za razmnožavanje morskih ptica na sjevernoj obali Atlantika, prema zajedničkom pregledu EFSA-e, Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti i referentne laboratorije EU.
Ptičija gripa obično se javlja tijekom jesenjih i zimskih meseci. Prenosi se fekalijama zaraženih migrirajućih divljih ptica ili direktnim kontaktom s kontaminiranom hranom, odjećom i opremom.
Sve u svemu, kriza ptičje gripe u ovoj sezoni je najgora ikad viđena u Europi sa ukupno 2.467 prijavljenih epidemija kod peradi i 47,7 milijuna ubijenih ptica, navodi se u priopćenju.
Osim toga, prijavljeno je 187 detekcija kod ptica u zatočeništvu i 3.573 slučajeva kod divljih ptica.
EFSA je preporučila brzu implementaciju strategija za smanjenje rizika i nadzora za rano otkrivanje virusa.