Turisti koji odmaraju na Jadranu ovog ljeta čini se moraju paziti na još jednu dodatnu stvar kada se zapute na plažu - morske kornjače. Dojave o više napada na nekoliko dalmatinskih lokacija šire se društvenim mrežama, a najgore je prošla Anita Dadić koju je kornjača napala tek nekoliko metara od plaže na Čiovu.
- Ja sam samo osjetila kako me nešto zgrabilo. Vrištala sam iz petnih žila i dozivala muža, 'Ante'. Okrenula sam se i ugledala to nešto ogromno smeđe. Bol je bila kao da vas netko ogromnim kliještima uhvati, zarije vam to u kožu i stišće, stišće. Mala je plakala 'neću da mi mama umre' - ispričala je potresena žena za Novu TV.
Njen je suprug brzo došao i odgurnuo životinju, a tek kada je vidio peraju shvatio je da se radi o kornjači, procjenjuje, 80 do 100 cm dužine. Anita će kao suvenir ove godine imati 10-ak centimetara dug ožiljak na leđima, no od napada će se oporaviti.
U pokušaju da doznaju zašto se kornjača zadržava u blizini plaže te zna li se predstavlja li znatnu opasnost za kupače, iz redakcije Nove TV javili su se oceanografskom institutu te nizu veterinarskih službi, no svi su odbili odgovornost, a nisu znali niti koja bi služba trebala izići na teren i zbrinuti životinju.
Simona Matas iz Aquariuma Pula istaknula je kako se radi o jedinci koja ima nekakav problem, jer zdrave glavate želve ne zadržavaju se uz obalu.
- Moramo znati da su kornjače solitarne životinje, da žive same. Iz tog razloga, mi ih i u oporavilištu držimo u zasebnim bazenima. Ne podnose društvo, ne vole društvo. Iz tog razloga, samo iz tog razloga, ne možemo reći da su agresivne - rekla je, dodajući kako ne namjerava izbjegavati more zbog potencijalnih napada kornjača.