Ukrajinski šef diplomacije Dmitro Kuleba sastao se sa svojim mađarskim kolegom Peterom Szijjartom u Užgorodu na jugozapadu Ukrajine uoči prijelomnog izvanrednog summita EU, na kojem se odlučuje o prevladavanju mađarske blokade financijske pomoći Ukrajini u okviru dugoročnog proračuna Unije. Loši odnosi Kijeva i Budimpešte dodatno su pogoršani kada je mađarski premijer u prosincu stavio veto na 50 milijardi eura europske pomoći za Ukrajinu. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski predložio je svom mađarskom kolegi Viktoru Orbanu sastanak, a Kuleba i Szijjarto trebali su pripremiti uvjete za taj susret.
Odnosi Mađarske i Ukrajine i prije invazije bili su opterećeni sporom zbog položaja mađarske manjine u Ukrajini. Nakon invazije odnosi su dodatno pogoršani zbog Orbanove odluke da zadrži bliske odnose s Moskvom i mađarskom sabotažom europske politike potpore Ukrajini, što je kulminiralo Orbanovom blokadom financijske pomoći Ukrajini. Iz Mađarske ovih dana stižu i izjave koje otvoreno dovode u pitanje ukrajinski teritorijalni integritet. Mađarska krajnje desna stranka Naša domovina najavila je da u slučaju da Ukrajina izgubi rat polaže pravo na Zakarpatje, regiju na zapadu Ukrajine u kojoj živi oko 150.000 Mađara. Laszlo Toroczkai, čelnik te stranke, koja ima šest zastupnika u mađarskom parlamentu, poručio je ovih dana s konferencije na kojoj su ugostili desničare iz Njemačke i Nizozemske da se oni zauzimaju za trenutačni prekid vatre u Ukrajini i mirovno rješenje kroz pregovore, uz autonomiju za Mađare u zapadnoj Ukrajini.
- Ali ako ovaj rat završi tako što će Ukrajina izgubiti svoju državnost, jer i to je na vidiku, onda mi dopustite da signaliziram da polažemo pravo na Zakarpatje - rekao je Toroczkai uz pljesak okupljenih.
Špekulacije o komadanju Ukrajine dobre su jedino za Rusiju. I prije su se pojavila nagađanja da je Orban tri tjedna uoči početka ruske invazije na Ukrajinu tijekom sastanka u Moskvi s Putinom razgovarao o pripojenju zapadnih dijelova Ukrajine, a nezavidna situacija u kojoj se Ukrajina nalazi probudila je teritorijalne apetite i rumunjskih desničara. Claudiu Tarziu, jedan od čelnika ultranacionalističke stranke Savez za uniju Rumunja (AUR), poručio je tako ovih dana da bi se njegova zemlja trebala "ponovno ujediniti" s Moldavijom i ukrajinskim pograničnim regijama Besarabijom, Sjevernom Bukovinom i Zakarpatjem. I Tarziu, slično kao i njegov mađarski kolega Toroczkai, mašta o obnovi "prirodnih granica" svoje zemlje.
U Ukrajini živi oko 150 tisuća Rumunja, većinom u Zakarpatju, Sjevernoj Bukovini i ukrajinskom dijelu Besarabije, a rumunjski i mađarski ekspanzionistički zahtjevi sudaraju se upravo u Zakarpatju. Kremaljska propaganda od početka invazije sustavno plasira tezu da se Poljska priprema za aneksiju Zapadne Ukrajine, pokušavajući unijeti razdor između Kijeva i Varšave.