Nakon što su objavljeni dobitnici Nobelove nagrade za medicinu i nagrade za fiziku te kemiju, danas je uručen i 'najpoznatiji Nobel' - onaj za mir. Kongoanski ginekolog Denis Mukwege i jezidska aktivistica Nadija Murad dobitnici su ovogodišnje Nobelove nagrade za mir za svoju borbu protiv korištenja seksualnog nasilja kao oružja u ratu, objavio je u petak Norveški odbor za dodjelu Nobelove nagrade koji je potvrdio kako nisu mogli doći u kontakt s laureatima te im ovim putem čestitaju. Prošle je godine Nobelovu nagradu za mir dobila Međunarodna kampanja za zabranu nuklearnog oružja (ICAN).
Ove godine, čak 331 pojedinac i organizacija bili su predloženi za prestižnu nagradu, a popis ostaje tajan idućih 50 godina. Kladionice su velike šanse davale korejskim čelnicima zbog približavanja dviju država. Moon Jae In i Kim Jong Un napravili su veliki korak upostavljajući mir među Korejama, ali manjak ljudskih prava u Sjevernoj Koreji smanjile su šanse Kim Jong Unu, smatrali su stručnjaci za Nobela.
"S jedne strane, napredak između dviju Koreja je, mislim, nešto najspektakularnije na tom području ove godine. S druge, pitam se ne bi li bilo preuranjeno dodijeliti za to nagradu", komentirao je direktor Međunarodnog instituta za istraživanje mira iz Stockholma (Sipri) Dan Smith.
S koeficijentom 7 prema 1, Donald Trump bio je među prvih troje kandidata kladioničara Betssona, a po Wallensteenu, nagrada je trebala otići etiopskom premijeru Abiyju Ahmedu zbog početaka pomirbe između Etiopije i Eritreje. Nobelova nagrada za ekonomiju održat će se 8. listopada.