Briga o članovima obitelji

Novi zakon donosi veća prava u Njemačkoj: Odnosi se na one koji preuzmu brigu o majci, ocu, baki, djedu...

euri, plaća, novac
Faire Mobilität, ilustracija
16.12.2022.
u 21:22

Naknadu za skrb dobivaju nasljednici koji su sami skrbili o majci ili ocu, iako ima i druge djece koja su tu zadaću mogla preuzeti

Prema njemačkom obiteljskom zakonu, ako se sami brinete o majci ili ocu, ili drugim članovima obitelji, kasnije ćete imati pravo na veći dio nasljedstva od svojih braće i sestara.

Briga o članovima obitelji obično oduzima puno vremena. Ta zadaća utječe na privatni život, često i poslovni. Kako bi nadoknadio ovaj nedostatak, zakon predviđa naknadu u slučaju nasljeđivanja.

U nastavku pročitajte kako to točno izgleda, na koga se odnosi i kako možete ostvariti svoja prava:

Što je naknada za skrb o nasljedstvu?

Naknadu za skrb dobivaju nasljednici koji su sami skrbili o majci ili ocu, iako ima i druge djece koja su tu zadaću mogla preuzeti. Ako roditelj koji ima pravo na nasljedstvo više nije živ, to se odnosi i na unuke koji se o njima brinu, piše Fenix-magazin.

Konkretno to znači da se ostavina ne dijeli na jednake dijelove među braćom i sestrama nasljednicima, već da skrbnik dobiva veći dio nasljedstva. Ne radi se o povlaštenosti u odnosu na ostale članove obitelji, već upravo suprotno: zakonsko pravo na naknadu ima za cilj kompenzirati nastale nedostatke.

Nadoknada će se oduzeti od cjelokupne imovine. Ostatak se tada ravnomjerno dijeli među nasljednicima. Manje dobivaju i oni koji imaju pravo na obvezni dio.

Koje uvjete moram ispuniti za naknadu?

Osim činjenice da ste izravni potomak preminulog, morate biti u mogućnosti dokazati da skrb nadilazi normalne i uobičajene usluge podrške u odnosu roditelj-dijete, rekao je Ralf Mangold, odvjetnik specijalist za nasljedno pravo u Kölnu. Skrb se također mora odvijati tijekom “određenog vremenskog razdoblja”.

Važno je da, kako biste mogli ostvariti svoje potraživanje, trebate voditi detaljan protokol o skrbi ili dnevnik skrbi, koji bi osoba kojoj je potrebna njega trebala sama potpisivati ​​svaki dan.

Tu treba navesti sljedeće:

・Datumi i vrijeme njege,

・individualne usluge brige po danu,

・Dokazi o troškovima koje ste napravili.

Naknadu za njegu nećete dobiti ako ste od osobe kojoj je potrebna njega, još dok je bila živa primili razumnu naknadu za svoju uslugu, na primjer, isplatom naknade za njegu iz fonda za osiguranje za njegu.

Koliko mi donosi naknada za njegu?

Unutar nasljedničke zajednice oko toga se redovito vode sporovi. Jer ne postoji zakonska osnova za izračun na temelju kojega možete odrediti konkretnu naknadu za njegu. Umjesto toga, nasljednici se moraju međusobno dogovoriti.

Prema podatcima “Finanztesta”, ni sudovi ne odlučuju jedinstveno. Slučaj iz 2020., međutim, pokazuje veličinu problema: Viši zemaljski sud u Frankfurtu na Majni dodijelio je sinu, koji se deset godina brinuo o svojoj majci s demencijom, 40.000 eura od ukupno 166.000 eura u ostavštini.

U načelu, sudovi važu opseg i trajanje skrbi kao i vrijednost ostavine i financijske interese sunasljednika. Također je važno je li skrbnička služba pridonijela očuvanju imanja, primjerice izbjegavanjem visokih troškova staračkog doma.

Ako postoji spor oko ostavine, trebate se posavjetovati s odvjetnikom specijalistom za nasljedno pravo.

Kako se mogu spriječiti sporovi oko ostavine?

U idealnom slučaju, oporučitelj za života regulira kako će se njegova ostavština podijeliti među djecom ili unucima i kako će se nadoknaditi rodbina koja je brinula o njemu.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije