Cijene nafte porasle su u četvrtak na međunarodnim tržištima prema 87 dolara, potaknute snažnim padom zaliha u SAD-u i nagađanjima o smanjenju proizvodnje u vodećim opskrbljivačima.
Na londonskom je tržištu cijena barela s rokovima isporuke u listopadu bila viša za 94 centa nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 86,80 dolara. Aktivnije se trgovalo barelima s rokovima isporuke u studenom, po 92 centa višoj cijeni, od 86,16 dolara.
Na američkom tržištu barel je poskupio 1,24 dolara, na 82,87 dolara.
Potporu cijenama pružio je snažan rast zaliha sirove nafte u prošlom tjednu, za 10,6 milijuna barela, pokazali su službeni podaci američke vlade, zbog snažnog izvoza i pojačane prerade.
Analitičari istodobno očekuju da će Saudijska Arabija smanjivati proizvodnju za milijun barela i u listopadu, povrh već dogovorenog smanjenja opskrbe iz Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezinih partnera predvođenih Rusijom.
"Cijene su u Londonu zapele blizu 85 dolara... a male su šanse da će se saudijski bareli uskoro vratiti na tržište i posljedice takve situacije sve se više osjećaju u cijelom svijetu, i to u uvjetima kontinuiranog pada komercijalnih zaliha nafte i goriva", tumači Ole Hansen iz Saxo Banka.
Ulagače je ohrabrio i rast osobne potrošnje u SAD-u u srpnju, za 0,8 posto, prema izvješću ministarstva trgovine. Inflacija je pak popustila, što je raspirilo očekivanja da bi središnja banka u rujnu mogla zadržati kamatne stope na sadašnjoj razini.
Fed može prekinuti ciklus podizanja kamatnih stopa budu li tržište rada i gospodarski rast i dalje blago usporavali kao do sada, rekao je u srijedu bivši predsjednik bostonske podružnice Feda.
Značajniji rast cijena nafte zakočio je pak kontinuirani pad aktivnosti u kineskoj industriji u kolovozu, prema službenim podacima objavljenim u četvrtak, što bi moglo značiti slabiju potražnju za gorivom.
OPEC je odvojeno izvijestio da je barel košarice nafte njegovih članica u srijedu poskupio 67 centi, na 87,76 dolara.