Politički napadi na Hrvate u BiH

Kazneno je djelo Hrvatima osporavati isticanje svoje zastave

25.12.2024.
u 10:26

Kaznena prijava upućena je Tužiteljstvu BiH zbog isticanja zastave koja je bila i zastava Herceg Bosne kod jedne crkve, najvjerojatnije u središnjem dijelu Bosne i Hercegovine

Bošnjačka udruga koja se predstavlja kao zaštitnik žrtava i svjedoka genocida podnijela je Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine kaznenu prijavu protiv više Hrvata zbog postavljanja zastave Hrvata u BiH, koja je i zastava Herceg Bosne, tvrdeći da to predstavlja izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora te netrpeljivosti. Prema navodima iz prijave, osumnjičeni su tijekom rujna, uoči lokalnih izbora, javno postavili zastavu koja simbolizira Hrvatsku zajednicu Herceg Bosnu (HZ HB), čime su, po njihovim navodima, prekršili odredbe članka 145 a. Kaznenog zakona BiH. Na čelu ove udruge je izvjesni Murat Tahirović koji je podrijetlom iz Cazina, grada koji je pune tri i pol godine bio dio enklave koju su od srpskih snaga zajedno branile postrojbe Armije BiH i Hrvatskoga vijeća obrane, koje je bilo vojna snaga Hrvatske zajednice i Hrvatske Republike Herceg Bosne. Upravo je nedavno obilježena godišnjica vojne operacije "Zima '94." na Livanjskom polju i na Dinari, kojom su snage Hrvatskoga vijeća obrane i Hrvatske vojske trasirale put pobjedi nad srpskim snagama. No, najvažniji je bio tajming te operacije. Iako je planirana tjednima, odlučilo se krenuti u meteorološki najlošijem trenutku.

Napad na Bihać

Jedini razlog bio je nesnošljivi stisak Cazinske krajine od srpskih snaga iz Hrvatske i BiH te je samo bilo pitanje kada će pasti pod tim naletom. No, taj dio priče o Herceg Bosni posve se zataškava, kao i činjenica da se tijekom cijelog rata sva pomoć za bošnjačku stranu, uključivo oružje i humanitarnu pomoć, kao i izlazak izbjeglica i ranjenika odvijala isključivo preko teritorija koji su nadzirale vlasti Herceg Bosne odnosno Republike Hrvatske. Umjesto toga, potencira se isključivo presuda protiv šestorice nekadašnjih dužnosnika Hrvatske Republike Herceg Bosne, pa ju se iz krugova šovinističkih bošnjačkih udruga i stranaka nastoji interpretirati kao alat da se Hrvate predstavi kao agresore na vlastitu zemlju. Čak i unatoč činjenici da se ta presuda odnosi na teritorij osam općina Herceg Bosne i vremenski rok od 14 mjeseci. Herceg Bosna utemeljena je 18. studenoga 1991., a dio FBiH postala je u ožujku 1994., dok su njezine institucije prestale postojati u prosincu 1996. godine. Uostalom, kao i Republike BiH. Iz Koordinacije hrvatskih udruga HVO-a Domovinskog rata u BiH osudili su pokušaje diskreditacije Hrvata i njihova identiteta u BiH. Naveli su kako je Hrvatska zajednica Herceg Bosna, kasnije proglašena Hrvatskom Republikom Herceg Bosnom, bila legitiman politički i teritorijalni odgovor Hrvata na ratna zbivanja u BiH tijekom 1990-ih godina. Herceg Bosna nastala je u vremenu kada je hrvatski narod bio suočen s prijetnjom svom opstanku, pružajući okvir za organizaciju obrane i zaštitu hrvatskoga stanovništva. Da nije bilo Hrvatske zajednice Herceg Bosne, povijest Hrvata u BiH bila bi mnogo drugačija i tragičnija. Treba naglasiti da ni u jednom međunarodnom pravnom aktu ni presudi nije osporeno pravo Hrvata na vlastiti politički identitet, simbole i zastave. Optužbe da isticanje zastave Herceg Bosne simbolizira "veličanje zločina" ili "politiku etničkog čišćenja" predstavljaju manipulaciju i opasan presedan, tvrde iz Koordinacije. Dapače, to je pravi zločin, ističu.

Sve suprotno

Hrvatska zastava, kao i simboli Herceg Bosne, ima duboko ukorijenjeno značenje za Hrvate u BiH i predstavlja legitimno pravo naroda na vlastitu kulturnu i političku baštinu, ističe se. Po njihovu mišljenju, navodi iz prijave Udruge žrtava i svjedoka genocida ne predstavljaju ništa drugo nego nastavak politike koja sustavno pokušava Hrvate proglasiti agresorima i zločincima u vlastitoj zemlji. To je stara matrica bošnjačkih nacionalističkih politika koje uporno negiraju hrvatski doprinos obrani Bosne i Hercegovine te prikazuju Hrvate kao neprijatelje države. Istodobno, ignoriraju se brojni primjeri glorifikacije ratnih zločinaca iz redova Armije BiH i negiranja zločina počinjenih nad Hrvatima, poput onih u Grabovici, Trusini, Doljanima i drugim mjestima. - Hrvati u BiH neće dopustiti kriminalizaciju vlastitih simbola, identiteta i povijesne istine. Herceg Bosna je sinonim za obranu i opstojnost hrvatskoga naroda u najtežim vremenima. Bilo kakvi pokušaji izjednačavanja obrambene politike Hrvata s agresijom predstavljaju uvredu za sve one koji su dali živote za slobodu i opstanak BiH kao zajedničke domovine - navode hrvatske udruge.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije