Šest od deset stanovnika zemalja zapadnog Balkana smatra da ova regija nije sigurno mjesto za život, a gotovo svaki četvrti stanovnik planira emigrirati ili je već u procesu iseljavanja, piše Večernji list BiH. Dio je to iz rezultata istraživanja SecuriMeter 2024. koje je provelo i prezentiralo Vijeće za regionalnu suradnju (RCC). Iako im je cilj bio pružiti jasniju sliku mišljenja javnosti o sigurnosti, upravljanju i povjerenju na zapadnom Balkanu te daje veoma važne informacije za oblikovanje budućnosti regije, podaci do kojih su došli zabrinuli su, čini se, i RCC.
- Ovi nalazi nagone nas da djelujemo, i to ne s oklijevanjem već žurno i s odlučnošću - kazala je glavna tajnica Vijeća za regionalnu suradnju Majlinda Bregu. Istraživanje provedeno među 6000 ispitanika iz svih dijelova regije daje složenu sliku. Naime, samo 39% građana slaže se da je zapadni Balkan sigurno mjesto za život, čime se ističe kontinuirana zabrinutost za sigurnost. Oko 48% ispitanika boji se da je rat moguć između ekonomija zapadnog Balkana, što odražava postojeće napetosti u ovoj regiji. S druge strane, 59% građana osjeća se sigurno, ali je pitanje koga može utješiti ovaj podatak. Kada se govori o problemima, istraživanje pokazuje da 36% ispitanih smatra gubitak stanovništva kao glavni problem, dok njih 23% planira emigrirati ili je u postupku emigriranja. Za 83% ispitanih korupcija je široko rasprostranjena, što ističe potrebu za žurnim reformama uprave.
Nalazima istraživanja skreće se pozornost i na žurna pitanja rodne sigurnosti s obzirom na to da je 66% žena istaknulo nasilje u obitelji kao značajnu prijetnju, dok je 54% navelo seksualno uznemiravanje kao stvarnu brigu. Na osnovi raspoloživih statističkih podataka u regiji, u prosjeku jedna žena bude ubijena svakog tjedna na ovim prostorima, istaknula je Majlinda Bregu. Nalazi istraživanja SecuriMeter 2024. daju smjernice za prevladavanje ovih izazova jačanjem regionalne suradnje, ciljanim politikama i intenziviranjem inicijativa za izgradnju povjerenja. Ilustrativan je podatak da samo 31% građana vjeruje da će u idućih 12 mjeseci regija biti sigurnija.
Da bi se to ostvarilo, potrebno je posegnuti za učinkovitim radnjama na rješavanju korupcije, organiziranog kriminala i institucionalne slabosti, sveobuhvatnim politikama za rješavanje gubitka stanovništva, posvetiti se pitanjima rodne sigurnosti i ekonomskih izazova, dubljom integracijom u EU i NATO s obzirom na to da 31% građana prepoznaje ulogu NATO-a u regionalnoj stabilnosti. Iako spomenuto istraživanje to nije obuhvatilo, lako se može zaključiti da bi integracija ove regije u Europsku uniju značajno promijenila rezultate ovog, ali i svih drugih istraživanja na istu ili sličnu temu. Tako istraživanje javnog mišljenja na zapadnom Balkanu Centra za istraživanja Međunarodnog republikanskog instituta (IRI) iz prve polovine ove godine pokazuje snažnu podršku građana za pristupanje Europskoj uniji. Istraživanje je provedeno u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Sjevernoj Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji. Na pitanje kako bi glasali da se danas održi referendum o pristupanju Europskoj uniji, velika većina u pet od šest zemalja glasala bi za pristupanje. Podrška je u rasponu od 68 posto u Sjevernoj Makedoniji i Bosni i Hercegovini do 92 posto u Albaniji. U Srbiji 40 posto građana podržava pristupanje Europskoj uniji. Imajući u vidu sve veću globalnu nesigurnost i probleme, za očekivati je da bi danas ovi rezultati bili i uvjerljiviji kada je u pitanju integracija regije u EU. Čak i u situaciji kada ni stanje unutar same Unije nije idealno. •