Odnosi države i Srpske pravoslavne crkve (SPSC) su dobri, a država je crkvi zahvalna jer pridonosi opstanku srpskog naroda tamo gdje nema srpske države, na Kosovu i u Hrvatskoj, ocijenio je u petak srbijanski premijer Aleksandar Vučić poslije sastanka s poglavarom SPC patrijarhom Irinejom.
"Malo tko bi opstao u Lici, Baniji, Kordunu, u drugim dijelovima Hrvatske da nije SPC. Slično je i na Kosovu i Metohiji, gdje je narod ostao svugdje tamo gdje imamo crkve i manastire. U drugim dijelovima teško da opstajemo. Takvo je stanje i u dijaspori, svugdje gdje imamo SPC ona objedinjuje naš narod", rekao je Vučić na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji nakon razgovora s patrijarhom Irinejom.
Tema razgovora je, kako navode beogradski mediji, bila Republika Srpska, a Vučić je ponovio jučerašnju poruku uoči izricanja presude nekadašnjem vođi bosanskih Srba Radovanu Karadžiću, da Srbija ne može dopustiti bilo kakvo ugrožavanje postojanja i opstanka Republike Srpske, naglasivši da će "Beograd poštovati Daytonski sporazum, teritorijalni integritet BiH, ali također i integritet RS".
"Odnosi naše crkve s državom su korektni i priznajemo načelo odvojenosti crkve od države, ali crkva ima doprinos povijesti i u interesu je našeg naroda da i dalje održavamo prijateljski odnos razumijevanja i pomoći jedni drugima", ocijenio je patrijarh na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji.
Patrijarh Irinej kazao je da su, u kontekstu odnosa Srbije i Republike Srpske, konstatirali da je ta veza dobra i da će se SPC zalagati za očuvanje tekovina srpskog naroda, identiteta i kulture.
Premijer Vučić je istaknuo da slijede "teške obljetnice", među kojima i obljetnica nastanka logora Jasenovac.
Predsjednik vlade obećao je Srpskoj pravoslavnoj crkvi pomoć države u završetku gradnje Hrama Svetog Save u Beogradu, jer je to "ne samo vjerski, već i kulturni spomenik" koji će privući mnoge ljude u posjet Beogradu i Srbiji. Završetak gradnje hrama, posvećenog prvom srpskom prosvjetitelju i arhiepiskopu Savi Nemanjiću, najavljen je za 2019. godinu, kada će biti simbolično otvoren uz obilježavanje osam stoljeća od stvaranja prve srpske arhiepiskopije.