GRAĐANSKI DOHODAK

Talijanska vlada izdvaja šest milijardi eura za pomoć najsiromašnijima

Reuters/Pixsell
08.03.2019.
u 13:20

U srijedu, prvog dana prijava za program, nisu zabilježene velike gužve, a birokracija je već krenula zapošljavati one koji će drugima tražiti posao

Nije bilo očekivane gužve na šalterima poštanskih ureda i na drugim mjestima na kojima se u srijedu, prvog dana programa, mogao predati zahtjev za dobivanje građanskog dohotka u Italiji, javne politike o kojoj govori velik dio Europe. 

Prijave su se mogle slati i elektroničkim putem. Prvog dana stiglo je točno 44.145 prijava, a računa se da bi zahtjeve za dobivanje dohotka moglo zatražiti oko pet milijuna građana, koliko ih, kako pokazuju podaci, živi na rubu siromaštva, kojima je program i namijenjen.

Talijanska žuto-zelena vlada premijera Giuseppea Contea i dvojice potpredsjednika čelnika Pokreta 5 zvijezda (M5s) Luigija Di Maia i Lige Mattea Salvinija predvidjela je u proračunu za ovu godinu oko šest milijardi eura za građanski dohodak koji bi se počeo dobivati u svibnju.

Razne računice

Tko ima pravo zatražiti građanski dohodak? Mogu ga zatražiti samo oni koji imaju godišnji ISEE niži od 9360 eura godišnje. Što je ISEE? To je kratica za instrument kojim se mjeri ekonomska situacija obitelji, a u što ulazi dohodak, imovina (nekretnine i pokretnine), broj članova obitelji… Ako je obitelj dvočlana, onda godišnji ISEE mora biti niži od 12 tisuća eura itd. Mora se računati dohodak svih osoba koje žive pod istim krovom.

Dakle, samac bi mogao dobiti 780 eura, dok bi obitelj u kojoj žive tri odrasle osobe i dvoje maloljetnika mogla dobiti 1330 eura. To znači da postoje razne računice. Zapravo, temeljni je građanski dohodak 500 eura, ali mu se dodaje 280 eura kao pripomoć u plaćanju najma stana ili 150 eura u plaćanju kredita za stan.

Građanski dohodak može dobiti osoba koja ima vlastiti stan, vikendicu koja nije vrednija od 30.000 eura, automobil s manje od 1600 kubika ili motor do 250 kubika, koja ima barku, ali ne jahtu i koja ima manje od 6000 eura ušteđevine na banci, a godišnje prima manje od 9360 eura. Vjerojatno ta osoba po hrvatskim kriterijima i nije strašno siromašna, ali u Italiji može zatražiti građanski dohodak.

Novac će stizati na posebnu kreditnu karticu koju će izdati pošta i moći će je upotrebljavati za kupnju hrane, plaćanje, recimo, struje i plina, a ona će biti oduzeta onima koji u mjesec dana ne budu potrošili sav iznos.

Kartica se ne može upotrijebiti, primjerice, za igre na sreću, te se s nje ne može podignuti i gotovina, ali ne više od 100 eura mjesečno.

Oni koji pokušaju dobiti građanski dohodak prijevarama ne samo što mogu dobiti kaznu do šest godina zatvora nego takav dohodak neće moći zatražiti idućih deset godina. Prema ugovoru o radu i o kvalifikaciji, nositelj građanskog dohotka mora u roku od 18 mjeseci prihvatiti ponuđeni mu posao ili će izgubiti pravo na novac.

U prvih šest mjeseci treba prihvatiti posao u radijusu od 100 kilometra od svog boravka, od šestog do 12. mjeseca sudjelovanja u programu mora prihvatiti posao u radijusu od 250 kilometara od mjesta boravka, a poslije godinu dana dobivanja dohotka mora prihvatiti posao ponuđen mu na cijelom talijanskom teritoriju. Dakle, bolje je odmah prihvatiti ponuđeni posao.

Posao traženja drugima posla

Bit će angažirani posebni tražitelji posla. Nazvani su “navigatori”. Bit će ih 6000 – od jučer je otvoren natječaj za njihov prijam. Očekuje se da će se javiti čak 60.000 osoba za posao “navigatora”.

To su, zapravo, jedine osobe koje će dobiti stalno radno mjesto s pokretanjem građanskog dohotka, a na natječaju moraju polagati ispit iz deset predmeta. To znači da će dobiti posao da drugima traže posao.

Ali, postavlja se pitanje: ako posla nema, kako će ga pronaći? To je samo jedna od niza apsurdnosti ovako smišljenog građanskog dohotka. Građanski dohodak, primjerice, ne može zatražiti sin ili kći koji žive s roditeljima. Ali oni žive s roditeljima jer nemaju novca za iznajmljivanje stana itd. Tek kada cijeli proces bude zaživio, moći će se kazati je li uspio ili nije.

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije