Pripadnici ljevičarskog gerilskog pokreta FARC i kolumbijski predsjednik Juan Manuel Santos su među favoritima za ovogodišnjeg dobitnika Nobelove nagrade za mir, koja će biti proglašena 7. listopada u Oslu.
Lider komunističkih gerilaca, pod ratnim imenom Timošenko i predsjednik Santos potpisali su 26. rujna mirovni ugovor i stavili točku na rat koji je odnio četvrt milijuna života.
"Ako buržuji proglase da su dobili rat - neka im je. Za FARC i narod je veliki uspjeh da smo dobili mir", rekao je Timoleon Jimenez Timošenko.
Analitičari navode da je kolumbijski mir najveći kandidat za Nobela, ali kladionice i analitičari su rijetko pogađali odluku pet članova tzv. Norveškog komiteta, javlja N1.
Zapravo, već godinama se javlja dilema tko zaslužuje Nobelovu nagradu za mir: žrtve, mirovnjaci ili političari.
Među političkim liderima najozbiljniji kandidat je njemačka kancelarka Angela Merkel. Veliki broj ljudi i institucija očekuje da Nobela dobije najpoznatiji američki uzbunjivač.
"Nisam tražio način da se obogatim. Nisam želio da prodam američke tajne. Nisam suradnik nijedne vlade u zamjenu za osobnu sigurnost", kaže Snowden.
Najveća kriza u 2016. godini - rat u Siriji i izbjeglice donijele su više kandidata za Nobela: stanovnike grčkih ostrva, koji već dvije godine nesebično pomažu migrantima s mora, Nadiu Marad, jazidsku aktivistkinju i djevojčicu koja je preživjela seksualno ropstvo u ISIL-u, a kandidati za uglednu nagradu su i pripadnici sirijske spasilačke službe tzv. Bijeli šlemovi.
Među mogućim laureatima su, kako se spekulira, i pregovarači sporazuma o iranskom nuklearnom programu, Ernest Moniz i Ali Akbar Salehi.
Dobitnici Nobelove nagrade bit će proglašeni u petak 7. listopada u Oslu u 11 sati po lokalnom vremenu.
Nagrade će biti uručene 10. prosina.