Dobitnici Nobelove nagrade za kemiju, fiziku, biologiju, medicinu i ekonomiju sudjelovali su u anketi u kojoj su upitani što smatraju najvećim prijetnjama za budućnost čovječanstva. Oni su kao tri najveće prijetnje izdvojili klimatske promjene, nuklearni rat i američkog predsjednika Donalda Trumpa. Njih 34 posto smatra da su klimatske promjene najveća prijetnja, a 24 posto izdvojilo ih je mogućnost izbijanja nuklearnog rata kao najveću opasnost. To su izravno povezali s rastućom napetošću između SAD-a i Sjeverne Koreje. Trumpa smatraju dijelom ove prijetnje.
Zao lik iz Batmana
Bilo je i onih koji su upravo Trumpa izdvojili kao najveći globalni problem, kao čovjeka koji bi mogao izravno ugroziti globalnu budućnost. Peter Agre, dobitnik Nobela za kemiju 2003. godine, kazao je da je američki predsjednik osoba koja je izuzetno loše informirana, a uz to ima izrazito loš karakter i prirodu. – Trump bi sasvim lako mogao postati jedan od zlih likova iz filmova o Batmanu. Sve što on čini duboko je sebično i pokvareno – kazao je Agre. Dio njih, oko 8 posto, izdvojio je zarazne bolesti i rezistenciju na lijekove kao veliku opasnost, a isti postotak naglasio je da će svijet ugroziti golema količina sebičnosti i neiskrenosti. Iako se danas o terorizmu i fundamentalizmu govori kao o vodećim prijetnjama čovječanstvu, takvima ih vidi tek šest posto nobelovaca. Isti postotak misli da će čovječanstvo svoju budućnost nagristi neznanjem i izvrtanjem istine i činjenica.
Opasnost od neznanja
Rezultati ove ankete objavljeni su u publikaciji Times Higher Education, a njezin urednik John Gill kazao je da je ovo istraživanje, koje je obuhvatilo sve nobelovce, osim onih koji su nagradu dobili za mir i za književnost, izvrsno pokazuje koje noćne more muče najveće znanstvene umove. – Oni su postigli konsenzus da su politička volja i djelovanje te stavljanje obrazovanja na prvo mjesto apsolutnih globalnih prioriteta jedini način da osiguramo budućnost – kazao je Gill.