Raspad i konačno uništenje Islamskog kalifata, odnosno paradržave koju su islamisti ISIL-a prije nekoliko godina stvorili na području Sirije i Iraka stavio je Europu pred novi problem. Sada se na Zapad počinju vraćati udovice ISIL-ovih terorista koje su prije nekog vremena iz Europe, SAD-a ili Kanade pobjegle u Siriju kako bi se tamo udale za islamiste. One se ne kriju i tvrde kako nema nikakve osnove za njihov progon jer, kako kažu, nisu učinile ništa loše.
Igraju na ljudska prava
Upravo ovih dana u Velikoj Britaniji traje velika javna rasprava o slučaju devetnaestogodišnje Shamime Begum koja je kao petnaestogodišnjakinja pobjegla od kuće i otišla u Siriju kako bi među islamistima pronašla supruga.
– Znala sam da skidaju ljudima glave i znala sam da su okrutni, ali to mi nije bio problem. Ja sam bila sasvim za to. Ali nisam ja sudjelovala u ubojstvima, nikada nisam učinila ništa loše, bila sam samo kućanica – kaže Begum, koja je službeno od vlade u Londonu zatražila da joj se omogući povratak u Veliku Britaniju, njoj i njezinu djetetu koje je rodila prije nekoliko dana. Jer Shamima se odmah nakon dolaska u Siriju udala za jednog od islamista koji je u međuvremenu ubijen u borbama. Usto, Shamima kaže da bi sve ovo ponovila kada bi joj se pružila prilika.
– Ne žalim ni najmanje, odlazak u Siriju učinio me je jačom. Tamo sam i upoznala svog supruga, a takvog čovjeka ne bih našla u Velikoj Britaniji. Bilo mi je lijepo u Siriji, ali vremena su postala teška i najbolje bi bilo da se vratim u Veliku Britaniju – potvrdila je Shamima. Ona se trenutno nalazi zajedno s novorođenim djetetom u izbjegličkom kampu na sjeveru Sirije, a dvoje njezine starije djece umrlo je prije nekog vremena od gladi i bolesti.
Zahtjev mlade islamistice koja, s jedne strane, i dalje drži kako je vjerski muslimanski rat potpuno ispravna stvar, a s druge strane, ima potpuno ispravne britanske dokumente i državljanstvo i želi uživati sve blagodati demokratskog sustava kojega je prezirala, potaknuo je veliku raspravu u Britaniji. I to do te mjere da je podijelio i članove vlade Therese May. S jedne strane je britanski ministar unutrašnjih poslova Sajid Javid, koji tvrdi kako Shamima ne treba dolaziti na Otok.
– Ako netko pobjegne i pridruži se ISIL-u, učinit ću sve što je u mojoj moći da ga spriječim da se vrati – ustvrdio je Javid. S druge strane je pak ministar pravosuđa David Gauke, koji tvrdi kako vlada ne može nekome zabraniti da se vrati u domovinu i načiniti ga osobom bez državljanstva. Podjednako kao i članovi vlade, podijeljeni su i prosječni Britanci. Dok jedni tvrde kako Shamimi ne treba dopustiti povratak u zemlju, već ju jednostavno prognati, drugi smatraju kako je riječ o britanskoj državljanki za koju se društvo mora brinuti.
Slična je situacija i s Hoda Muthanom, jednom od rijetkih Amerikanki koje su kurdske snage uhitile u Siriji, u koju je došla kako bi si među islamistima našla supruga. Uhvaćena je kada je krajem prošle godine, zajedno s djetetom pokušala pobjeći iz jednog od posljednjih ISIL-ovih uporišta u Siriji. Islamist za kojega je bila udana je poginuo, a Hoda se odlučila, kada je vidjela kako se cijeli kalifat urušava, vratiti kući u Alabamu.
Sada se nalazi u jednom izbjegličkom kampu, a pisala je američkoj vladi da joj se dopusti povratak kući bez ikakvih posljedica. Tvrdi da je potpuno nevina te da nije nikada sudjelovala ni u vojnim akcijama ni u agitaciji za džihad. Pritom je zaboravila na svoj Twitter profil koji je snimljen. Kada je Hodin suprug poginuo u Kobaneu 2015. godine, Hoda je počela s propagandnim porukama upućenima Amerikancima.
“Pregazite ih sve”
“Amerikanci, probudite se! I muškarci i žene! Imate puno toga učiniti, izađite na ulice i prolijte krv. Ili iznajmite veliki kamion i pregazite ih sve. Veterane, patriote... Pobijte ih”, glasi jedan od tvitova koje je Hoda objavila iz Sirije. Ovakve poruke ponavljala je na društvenim mrežama svakih nekoliko dana, a sada tvrdi kako to nema s njom nikakve veze. Jer su joj, tvrdi, oduzeli mobitel i objavljivali u njezino ime.
I dok Britanka Shamima još i ima neke šanse da se nekažnjeno vrati u Veliku Britaniju, Hoda će, ako dođe u SAD, biti zasigurno izvedena pred američki sud.
Procjenjuje se kako je ovoga trenutka tisuću-dvije udovica ubijenih islamista koje su podrijetlom sa Zapada i koje sada, kada je tzv. kalifat sveden na posljednji džep otpora, pokušavaju pronaći put do zemalja iz kojih su došle u Siriju i Irak. Dobar dio njih smješten je kampu Roy na sjeveru Sirije, zajedno sa svojom djecom koja su odgajana u duhu radikalnog islamizma.
Među ovim nevjestama džihada najveći je broj njih iz Velike Britanije i Belgije, ali ima ih znatan broj i iz Njemačke, Austrije, Francuske... I iz Bosne i Hercegovine. Procjenjuje se kako nekoliko desetak djevojaka koje su prije nekoliko godina pobjegle u Siriju kako bi se, najčešće radikalizirane na internetu, udale za islamiste, sada čekaju povratak u BiH. Procjenjuje se kako se do sada pedesetak osoba, što bivših boraca ISIL-a što udovica čiji su supruzi poginuli u Siriji, već uspjelo vratiti u BiH. A još ih dobar dio čeka svoju priliku za povratak.
– Moja je sestra napravila grešku i puno je propatila kada je otišla u Siriju. Ali sada zaslužuje da se vrati kući – ustvrdila je Alema Dolamić iz Sarajeva, čija je sestra Turskoj kao udovica islamista. Nepoznata je sudbina Hrvatice, džihadističke nevjeste, Dore Bilić.
Svidjelo se to nekome ili ne, sve te udovicare bit ce vracene u maticne zemlje jer in niko drugi nece udomiti a njihov san - islamsku drzavu- i dalje podupirati, podmladak dovode sa sobom i usput ce još par ovcicaca zavesti a mi cemo to naravno sve financirali.