Kina je američki posjet Tajvanu na najvišoj razini u posljednjih 25 godina osudila kao prijetnju miru i stabilnosti u Tajvanskom tjesnacu te uzvratila nizom vojnih vježbi, pozivom na razgovor američkom veleposlaniku u Pekingu i najavom obustave uvoza nekoliko poljoprivrednih proizvoda iz Tajvana.
Kina smatra Tajvan dijelom svog teritorija i nije odustala od uporabe sile nastojeći ga staviti pod svoju kontrolu. Sjedinjene Države upozorile su Kinu da se ne koristi posjetom Nancy Pelosi, predsjednice Zastupničkog doma američkog Kongresa, kao izgovorom za vojnu akciju protiv Tajvana. Tajvansko ministarstvo obrane zabrinuto je zbog kineskih vojnih manevara jer zadiru u teritorijalne vode Tajvana, no tajvanska predsjednica Tsai Ing Wen poručila je da Tajvan neće ustuknuti.
Posjet predsjednice Zastupničkog doma američkog Kongresa Tajvanu izazvao je bijes Pekinga koji otok smatra dijelom svog teritorija i protivi se svakoj inicijativi koja tajvanskim vlastima daje međunarodni legitimitet. Pelosi je kasno u utorak stigla u Taipei na nenajavljeno, ali pomno praćeno putovanje, rekavši kako ono pokazuje nepokolebljivu predanost SAD-a samoupravnom otoku za koji Peking tvrdi da je dio Kine.
Kinesko ministarstvo obrane najavilo je "ciljane vojne akcije" s nizom vojnih manevara oko otoka koje će početi u četvrtak, a trajati do nedjelje, uključujući "ispaljivanje bojevog streljiva dugog dometa" u Tajvanskom tjesnacu koji odvaja otok od kontinentalne Kine. Označavanje šest velikih zona isključenja oko Tajvana tijekom vojne vježbe koja počinje u četvrtak i traje četiri dana ima potencijal pretvoriti ovo u krizu punih razmjera, piše BBC.
It seems that the main response from mainland #China to the arrival of Nancy Pelosi in #Taiwan could be a series of air and sea live fire military exercises over several days all round the island. See map below… pic.twitter.com/PZVo8rokGX
— Stephen McDonell (@StephenMcDonell) August 2, 2022
Tri od šest zona ulazi u tajvansko ograničenje od 20 kilometara pa je tamošnje ministarstvo obrane taj potez nazvalo kršenjem konvencija UN-a te ocijenilo da predstavlja zračnu i pomorsku blokadu otoka.
Premjesti li Kina brodove ili zrakoplove u ta područja na tajvanskom teritoriju, mogla bi izazvati reakciju Tajvana koji bi bio prisiljen braniti vlastite teritorijalne vode. Američka mornarica sve pomno prati, a u Filipinskom moru već plovi nosač zrakoplova USS Ronald Reagan te njegova borbena grupa.