Cijene nafte kliznule su u utorak na međunarodnim tržištima ispod 82 dolara budući da trgovci strahuju od produbljivanja krize u kineskom sektoru nekretnina i posustajanja potražnje za naftom u najvećem svjetskom potrošaču.
Na londonskom je tržištu nakon podneva cijena barela s rokom isporuke u ožujku bila niža za 52 centa nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 81,88 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u minusu 1,15 dolara.
Aktivnije se danas u Londonu trgovalo barelima s rokom isporuke u travnju, po 50 centi nižoj cijeni, od 81,33 dolara.
Na američkom tržištu barel je pojeftinio za 29 centi, na 76,49 dolara. Jučer je zaključio trgovanje u minusu 1,23 dolara.
Na početku tjedna tržišta je poljuljala odluka suda u Hongkongu o likvidaciji prezaduženog kineskog nekretninskog diva Evergrandea. Ni nakon opetovanih naloga kompanija nije dostavila plan o restrukturiranju dugova, obrazložila je sutkinja Linda Chan.
Sektor nekretnina koči kineski gospodarski rast, s obzirom na 25 posto udjela u BDP-u, pa ulagači strahuju za potražnju za energentima.
„Očekivane posljedice mogućeg kolapsa u kineskom sektoru nekretnina poništavaju sve državne poticaje i pokrenut će vrlo negativne globalne šokove", rekao je analitičar PVM-a John Evans.
Značajniji pad cijena zakočila je eskalacija sukoba na Bliskom istoku. SAD je najavio da će učiniti "sve što treba" kako bi zaštitio svoje vojnike nakon napada dronom u Jordanu, u kojem je poginulo troje američkih vojnika, a ranjeno ih je 40.
Američki predsjednik Joe Biden upro je prstom u "skupine povezane s Iranom", raspirivši strahovanja od sukoba s Teheranom.
„Eskalacija napetosti između SAD-a i Irana, osobito kroz izravan sukob, pojačala bi rizik negativnih posljedica po opskrbu iranskom naftom. Izvoz iranske nafte vjerojatno je najranjiviji na moguću postroženu provedbu sankcija", objašnjava Vivek Dhar iz Commonwealth Bank of Australia.
Iran je tijekom većeg dijela 2023. izvozio 1,2 milijuna do 1,6 milijuna barela nafte dnevno, što odgovara 1,0 do 1,5 posto globalne ponude nafte, dodao je Dhar.
„Procjenjujemo da je današnja cijena barela na londonskom tržištu od 82 dolara samo oko četiri dolara viša od tržišne vrijednosti, a dva dolara (tog iznosa) otpada na više troškove prijevoza”, napisao je u utorak JP Morgan. Ostatak čini premija na geopolitički rizik, dodaju.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel košarice nafte njezinih članica u ponedjeljak poskupio 1,19 dolara, na 84,19 dolara.