Šefica Zastupničkog doma Kongresa SAD-a Nancy Pelosi stigla je na Tajvan. Mlažnjak američkih zračnih snaga koji je prevozio Pelosi i njezine kolege sletio je u zračnu luku Songshan u Taipeiju nakon otprilike sedam sati leta iz Kuala Lumpura Vojni zrakoplov slijedio je kružnu rutu oko istočne obale Filipina i približio se Tajvanu s istoka kako bi izbjegao Južno kinesko more, piše Independent.
Our delegation’s visit to Taiwan honors America’s unwavering commitment to supporting Taiwan’s vibrant Democracy.
— Nancy Pelosi (@SpeakerPelosi) August 2, 2022
Our discussions with Taiwan leadership reaffirm our support for our partner & promote our shared interests, including advancing a free & open Indo-Pacific region.
"Posjeta naše delegacije Tajvanu odaje počast nepokolebljivoj posvećenosti Amerike da podrži tajvansku demokraciju. Naši razgovori s rukovodstvom Tajvana ponovo potvrđuju podršku našem partneru i promoviraju naše zajedničke interese", napisala je Pelosi na Twitteru.
America’s solidarity with the 23 million people of Taiwan is more important today than ever, as the world faces a choice between autocracy and democracy.
— Nancy Pelosi (@SpeakerPelosi) August 2, 2022
Oglasila se Kina: Ovo je ekstremno opasan potez SAD-a
Kina je reagirala na posjet predsjednice Zastupničkog doma američkog Kongresa Nancy Pelosi Tajvanu. Službeni Peking je poručio da je posjet Pelosi Tajvanu "ekstremno opasan" potez SAD-a, javlja AFP.
Kineski borbeni zrakoplovi okrznuli su liniju razdvajanja Tajvanskog prolaza u utorak prije dolaska predsjednice Zastupničkog doma američkog Kongresa koji je napetosti između Pekinga i Washingtona podignuo na novu razinu.
Kinesko vodstvo upozorilo je da će posjet Tajvanu Nancy Pelosi, dugogodišnje kritičarke kineske politike, imati velike posljedice. Kineski šef diplomacije Wang Yi u utorak je rekao da se američki političari "igraju vatrom" kad je riječ o statusu Tajvana i da "to neće izaći na dobro". Sjedinjene Države u ponedjeljak su rekle da se ne daju zastrašiti kineskim "zveckanjem oružjem".
Na Tajvanu, odbjeglom otoku koji Kina smatra svojim i jača pritisak za povratkom pod svoju upravu, Pelosi se u srijedu treba sastati s dužnosnicima među kojima je i predsjednik Tsai Ing-wen, doznaje Reuters iz upućenih izvora. Već naelektrizirana atmosfera dodatno se zaoštrila kada je nekoliko kineskih ratnih zrakoplova letjelo uz liniju razdvajanja Tajvanskog prolaza u utorak ujutro, rekao je izvor za Reuters. Nekoliko kineskih ratnih brodova plovilo je blizu službene linije razdvajanja u ponedjeljak, rekao je izvor.
U međuvremenu američki ratni brodovi, uključivo nosač zrakoplova, stacionirani su u vodama istočno od Tajvana što Washington naziva rutinskim raspoređivanjem. Nosač USS Ronald Reagan prešao je Južno kinesko more i sada je u Filipinskom moru, istočno od Tajvana i Filipina i južno od Japana, kazao je dužnosnik američke mornarice.
Opremljen je raketnom krstaricom USS Antietam i razaračem USS Higgins. Rusija koja je u konfliktu sa zapadnim zemljama zbog invazije na Ukrajinu od veljače, također je kritizirala posjet Nancy Pelosi.
Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova nazvala je njezin posjet "provokacijom u svrhu pritiska na Peking i ponovila je rusku potporu pekinškoj politici jedne Kine. Ranije u utorak Pelosi je posjetila Maleziju, što je bila druga njezina postaja na turneji po Aziji koju je počela u Singapuru u ponedjeljak.
Pelosin ured objavio je da će ona posjetiti i Južnu Koreju i Japan no nije spominjao Tajvan.