I političari iz BiH s velikim nestrpljenjem čekaju koji će tajni dokument američkog State Departmenta iscuriti kroz internetsku stranicu WikiLeaks posvećen prošlim događajima na bh. političkom, sigurnosnom i ekonomskom polju. Od 835 dokumenata koji su iz američkog Veleposlanstva u Sarajevu poslani prema službenom Washingtonu, do sada je WikiLeaks objavio svega tri.
Unatoč najavama da će se u tajnim dokumentima naći i sočni podaci o potrazi za generalom Ratkom Mladićem i uhićenim haaškim zločincem Radovanom Karadžićem, to se još nije dogodilo. Kako je nekoliko pikantnih detalja vezanih uz odnos američkih dužnosnika prema domaćim bh. čelnicima, već iscurilo u javnost, a u sjeni predstojećih ustavnih promjena u BiH gdje će Amerikanci imati jaku ulogu, postavilo se logično pitanje je li curenje tajni iz američke diplomacije na neki način kompromitiralo ne samo njihove, već i europske diplomate koji su zbog lošeg znanja prilika u BiH svih ovih godina vršljali po daytonskoj tvorevini. Većina čelnika parlamentarnih političkih stranka drži da se ništa bitno nije dogodilo o odnosima s američkim i EU diplomatima te da najnovija afera ne bi trebala imati posljedice na buduće dogovore.
Jedino je M. Dodik, predsjednik RS-a, napao američkog diplomata D. Frida da je lagao kad je govorio da je razgovarao o priznanju Kosova sa strane RS-a.