Mađarski veleposlanik József Pandur odlično govori ‘lokalnim’ jezikom, a jednako tako poznaje i prilike u BiH. Ističe europsku perspektivu kao zajednički nazivnik oko kojega bi se mogle okupiti sve političke snage u BiH, narodi i njezini građani.
• Političari u BiH se još ne mogu dogovoriti oko provedbe reformi potrebnih za EU iako postoji primjetan napredak posljednjih dana. Kako na to gledate?
Svima je jasno, bh. državljanima, političarima i međunarodnoj zajednici, da je ovoj državi mjesto u EU. Na osnovi podataka iz javnog mnijenja velika većina bh. državljana, više od 70% podržava EU integraciju ove države. EU je spremna za nastavak integracijskih pregovora ako se ispune poznati uvjeti, u ovom slučaju to je rješenje slučaja ‘Sejdić - Finci’. Budući da se trebaju izvršiti ustavne izmjene, što je u BiH uvijek osjetljivo i dugoročno pitanje, pojedine stranke kroz ovaj slučaj pokušavaju riješiti za njih naizgled važnija pitanja. Razumijem, iako teško prihvaćam da političari smatraju kako ima i drugih važnijih pitanja od EU integracija. Nažalost, svjesni smo da u izbornom ciklusu političkih stranaka, maksimalno razmišljaju 4 godine unaprijed s ciljem ponovne izborne pobjede. Meni se čini da domaći političari smatraju EU integraciju predalekim ciljem da bi se isplatilo žrtvovati za to neke druge političke ciljeve. S aspekta jednog diplomate postoji razlika između pristupa građana i političara prema EU integracijama. Nadam se da će ovo primijetiti i domaći političari te naći rješenje za slučaj ‘Sejdić - Finci’, još prije susreta u Bruxellesu 1. listopada. Ako se sada ne nađe rješenje, bojim se da će se do sljedećih izbora, tj. do listopada sljedeće godine, politika koncentrirati na ponovne izbore, a ne na dobrobiti građana i države. Ali ja sam optimist jer ova zemlja ima kreativne i talentirane političare. Inače, kako bi mogli toliko dugo biti na čelu politike i svojih stranaka?
• Smatrate li je li u tome smislu dovoljno snažna potpora Europske unije za provedbu reformi u BiH kakvu, primjerice, vidimo angažiranost visoke predstavnice Catherine Ashton o rješavanju problema Srbije i Kosova?
Da, smatram da je dovoljno. Ako funkcionira u Prištini i u Beogradu prije ili kasnije će funkcionirati i ovdje. Političari Srbije, po mom mišljenju vrlo racionalno, riješili su da će za njih i njihovu državu EU biti prioritet, a ne uski nacionalni ciljevi i simbolična pitanja. EU je jako puno uložila u BiH, i sada ne govorim samo o novcu. To najbolje pokazuje da su kapije EU otvorene prema BiH. Mađarska i višegradska četvorka su najveći pružatelji potpore zemljama zapadnog Balkana, time i BiH za njene EU integracije. Sada je samo preostalo da dobijemo malo pomoći od domaćih partnera u rješavanju slučaja ‘Sejdić - Finci’, da bi BiH ponovno stavili na putanju integracija.
• Kada razgovarate s lokalnim političarima, jesu li svjesni da svojim odnosom drže BiH na repu Europe?
U većinu slučajeva domaći političari dobro vide situaciju u državi, ekonomska, socijalna i financijska pitanja koja čekaju na rješenje. Nažalost, većina političkih stranaka u BiH do dana današnjeg se osniva na nacionalnoj osnovi i s time ukrštena pitanja unutarnje politike, borba između stranaka koje predstavljaju interese konstitutivnih naroda, izbori koji se bliže, te konstantna borba za moć ovo pitanje potiskuje u pozadinu....
OSTATAK INTERVJUA PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU VEČERNJEG LISTA