Od početka 2010. nastavlja se postupno smanjenje carina na proizvode iz EU. Stupanjem na snagu Trgovinskog sporazuma između BiH i EU. Prvog su lipnja 2008. carine za znatan dio poljoprivrednih proizvoda već smanjene na 75 posto polazne carine, a od 1. siječnja iduće godine bit će snižene na 50 posto, prenosi portal Biznis.ba.
Smanjenje se odnosi na rasplodne krave do 160 kilograma, svježe i smrznuto ovčje i kozje meso, sušene i dimljene mesne proizvode, određene vrste mlijeka i vrhnja, maslac i druge masti, sir, jestive gljive i tartufe, špinat, sušeno i konzervirano povrće. Niže će carine biti i za tjesteninu, marmelade, prženu kavu itd., a u drugu kategoriju proizvoda, na koje će carina u novoj godini biti niža 60 posto polazne tarife, spadaju živa goveda teža od 300 kilograma, žive ovce i koze, svinjetina, meso peradi, jaja, voćni i povrtni sokovi, neprerađeni duhan i sirova kava...
Za industrijske je proizvode carina stupanjem na snagu Sporazuma smanjena na 75 posto, a od 1. siječnja bit će 25 posto polazne carine, što vrijedi za naftna ulja, pneumatske gume, torbe, umjetno krzno, građevinsku stolariju, svilu, vunu, razne vrste odjeće i obuće, tepihe, pištolje, bombe, granate.... Za 60 posto niže carine bit će, pak, na polazne tarife na motorne benzine, ulja za podmazivanje, goriva za mlazne motore, dijamante, zlatarske i filigranske proizvode, kombije, trkaće automobile...
Ratko Kovačević, portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH, kaže kako ne očekuje veći pad prihoda zbog dalje liberalizacije trgovine s EU jer je najveći gubitak prihoda ostvaren već u ovoj godini. U prvih 11 mjeseci ove godine na temelju prihoda od carina prikupljeno je, naime, 316 milijuna KM, a lani je u tom istom razdoblju prihod bio 604 milijuna KM.
Sead Jeleč, tajnik Udruženja poljoprivrednika u BiH, kaže da svako sniženje carinskih stopa otežava položaj domaće poljoprivredne proizvodnje, pogotovu mljekarstva, povrtlarstva i voćarstva, te i proizvodnje određenih vrsta mesa.
Dodatnim sniženjem carina, smatra on, proizvodi iz zemalja EU neće pojeftiniti jer će razliku “pojesti” uvoznici i trgovci.
Carine treba povisiti, a ne smanjivati - i ovako uvozimo previše hrane, a domaći proizvođači propadaju. Kakav je to idiotizam??