Prosvjetari su nekad uživali najveći ugled u društvu i bili najveći kapital jedne zemlje. Jesu li danas, prije svega zahvaljujući plaćama, marginalizirani i poniženi. Je li ih niska plaća napravila građanima drugog reda koji se bore za golu egzistenciju, pokušali smo istražiti.
Najpotplaćenija branša
Naime, obrazovanje, gdje radi više od 80 posto osoba s visokom stručnom spremom, je najmanje plaćeni sektor za osobe s visokom stručnom spremom – pokazuju podaci o isplaćenim neto i bruto plaćama prema stupnju stručne spreme i sektorima djelatnosti.
Zabrinjavajuća je činjenica da je prosječna bruto-plaća za osobe s visokom stručnom spremom u obrazovanju gotovo identična bruto -plaći zaposlenika s nižom stručnom spremom u djelatnosti osiguranja, bankama i nekim drugim djelatnostima, čije su plaće često i veće od učitelja s visokom stručnom spremom.
Nije to samo odlika učitelja u Bosni i Hercegovini, sličnu sudbinu dijele i njihovi kolege u cijeloj regiji. Tako, primjerice, učitelji u BiH zarađuju bolje od prosvjetara u Srbiji, Crnoj Gori i Makedoniji. Inače, učitelji u regiji zapadnog Balkana su među najslabije plaćenim djelatnicima, a mjesečna primanja su im često i manja od prosječnih plaća u državi.
Prosječna plaća učitelja u BiH iznosi oko 400 eura, ali se razlikuje kako u dva njena entiteta, tako i među županijama, gdje se znaju razlikovati i po više od stotinu eura.
Najmanje u Srbiji
Istraživanje agencije Anadolija pokazalo je da su najslabije plaćeni učitelji u Srbiji, koji mjesečno zarađuju od 300 do 350 eura, a najbolje plaće u regiji imaju učitelji u Hrvatskoj s mjesečnim zaradama od 700 eura, što i nije neka visoka plaća, zapravo, iznosi tek polovinu od prosječnih plaća na razini Europske unije.
Na razini cijele Europe, najslabije zarađuju prosvjetni djelatnici u Bugarskoj s primanjima od 230 eura mjesečno, a najviše učitelji u Austriji koji za mjesec dana zarade plaću od 4700 eura. Najviša maksimalna prosječna primanja u Europi imaju lihtenštajnski učitelji s 131.146 eura godišnje, a slijede ih luksemburški sa 104.049, belgijski sa 63.574, austrijski sa 67.581 i norveški s 59.699 eura Prosječna godišnja plaća srednjoškolskih učitelja u Europi je 18.139 eura. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Crne Gore prosječna plaća u obrazovanju te zemlje je oko 340 eura, dok u Makedoniji učitelji mjesečno zarađuju oko 350 eura. Prosvjetni djelatnici na zapadnom Balkanu su na ivici egzistencije, koji sve češće podižu glas zbog nezadovoljstva, uglavnom, mizernim plaćama.