provjerite

5 razloga zašto nemate nimalo energije i kronično ste umorni

Dreamstime
27.11.2017.
u 08:51

S kroničnim umorom povezuju se Epstein-Barr virus, anemija, gljivice, masna jetra te stres i depresija. Ako se nikako ne uspijevate odmoriti, iako jedete zdravo i spavate dovoljno, provjerite ova stanja...

1. Epstein-Barr virus (uzročnik mononukleoze)

Konvencionalna medicina danas taj virus povezuje i s kroničnim umorom, a procjene kažu da je prisutan u 95 posto stanovništva, iako je većina razvila imunitet na njega. Često prolazi bez simptoma ili s blagim simptomima koji se lako zamijene za neki oblik viroze, pa nerijetko ostane nedijagnosticiran.

Umor, nevoljkost i glavobolja često prethode pojavi glavnih simptoma, među kojima su povišena temperatura, upala ždrijela i povećani limfni čvorovi na vratu. Kod onih sa zdravim imunitetom bolest je samoizlječiva pa si pomoći možemo prirodnim pripravcima za jačanje imuniteta i kvalitetnijom prehranom, prenosi 24sata.hr. 

2. Manjak željeza (anemija)

Dijagnosticira se na temelju smanjenog broje eritrocita, hemoglobina ili hematokrita u krvnoj slici, a ovisno o nedostacima razlikujemo više vrsta anemije. Najčešći uzrok mikrocitne anemije je nedostatak željeza u prehrani, smanjenje apsorpcije željeza iz probavnog trakta, povećane potrebe za željezom (trudnoća, pubertet), ili povećani gubitak željeza iz tijela (kod obilnih menstruacija u žena), ili kod krvarenja (iz probavnog trakta ili drugih organskih sustava).

Anemija je samo simptom te svakako treba proći detaljne pretrage da se utvrdi njezin uzrok. Često nije dovoljno piti pripravke koji sadrže željezo, jer ga bolest u podlozi i dalje ‘krade’, no možete si pomoći pripravcima koji sadrže kombinaciju željeza, folne kiseline i vitamina B12.

3. Candida

Gljivica koja je prisutna u flori rodnice kod žena, no oko 50 posto žena nema nikakve simptome, odnosno ne izaziva uvijek upalu. Najčešća je Candida albicans, koja je u podlozi 80-90 posto upala rodnice (vaginitisa) i upala spolovila (vulvitisa). Upala se najčešće aktivira zbog slabog imuniteta ili uslijed korištenja antibiotika.

Kad se razvije upala, organizam većinu energije troši na obranu od invazije candide, što može dovesti do daljnjeg slabljenja imuniteta i kroničnog umora, alergije, artritisa, pa čak i raka.

4. Oscilacije šećera u krvi i masna jetra

Previše ugljikohidrata i dodanih šećera u organizmu, kao i prejedanje itekako može utjecati na razinu energije. Neiskorišteni šećeri pohranjuju se kao masne naslage ‘za kasnije’ te opterećuju jetru, što s vremenom može dovesti do nealkoholne masne jetre ili ciroze.

Pomoći si možete boljim planiranjem obroka i pridržavanjem pravila o tome da treba jesti raznovrsno, umjereno i više puta tijekom dana.

5. Stres i depresija

Osim što može štetiti nadbubrežnim žlijezdama i živčanom sustavu, stres utječe na imunitet i dovodi do gubitka vitamina. Dugotrajna izloženost stresu može uzrokovati kronični umor te depresiju, stanje u kojem se čovjek predaje očaju, ne vidi izlaz iz problema i zatvara se u sebe, što samo pojačava osjećaj umora i gasi želju za životom.

Stoga treba uvesti neku tehniku meditacije te uvrstiti u svoj raspored vrijeme za odmor, opuštanje i šetnje.

Što može pomoći?

Pojačajte unos voća, posebno agruma, zbog antioksidansa, odnosno C vitamina kojim obiluju, kao i protuupalnih flavonoida, antocijana, resveratrola i drugih ljekovitih tvari.

Više zelenog lisnatog povrća te mliječnih proizvoda povećat će razinu kalcija i magnezija u organizmu, koji su zaslužni za smirenje simptoma stresa, opuštaju napete mišiće te smiruju alergijske reakcije. Uz to, ponekad si možemo pomoći kupkom ugodnog mirisa, uljima za masažu tinkturama i čajevima koji jačaju imunitet, ističe dr. Ksenija Krajina Pokupec, liječnica opće medicine i fitoaromaterapeut iz savjetovališta Botana.

Ponekad je dovoljno samo udahnuti energiju.

- Eterično ulje mandarine, među ostalim, smiruje i podiže raspoloženje duha i tijela, podiže koncentraciju. Jednostavno, uzmite ulje mandarine i udišite iz bočice tri puta dnevno po jednu minutu. Ili nakapajte nekoliko kapi na dlanove, protrljajte i udišite oko jedne minute. Nekoliko kapi možete nakapati na svoj šal, ovratnik od kaputa ili raspršiti po prostoriji u kojoj najdulje boravite - kaže sugovornica.

To ulje jača organizam i u borbi protiv bakterija pa jednu do tri kapi možete dodati i u čašu vode te ga popiti ili ga namažite na kožu na mjestu gdje se javila infekcija. Slično će djelovati ulje lavande ili limuna, dodaje dr. Ksenija Krajina Pokupec.

- Imunitet podižu i listići imele, cvjetovi nevena, cvjetovi bazge te listovi masline, od kojih u kombinaciji možete napraviti tinkturu. Namočite ih u 70-postotni alkohol 15-20 dana i procijedite pa profiltrirajte kroz gazu. Pijte svaki dan od 50 do 100 kapi u pola čaše vode - ističe.

Čaj na bazi nevena, bazge, masline, šipka i hibiskusa, matičnjaka, metvice, kamilice, kupine ili maline, uz dodatak poneke bobice, tj. ploda borovice, gospine trave i majčine dušice odličan je za jačanje organizma, opuštanje, protiv zimske melankolije i depresije, odnosno za jačanje duha i tijela. Zasladite ga s domaćim livadnim ili bagremovim medom te u mlaki čaj dodajte sok jednog cijelog limuna.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?