Od dostupnosti za komunikaciju 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu putem zaštićenog sustava, preko razmjene informacija i poštivanja tajnosti pa do uspostave koordinacije između Europola i nadležnih tijela - samo su neki od utvrđenih ciljeva rada kontakt-točke za Bosnu i Hercegovinu za suradnju s Europolom, a koja je nedavno dobila pravilnik o radu i operativnoj suradnji. U njemu je u detalje objašnjeno kako će BiH ostvarivati komunikaciju i odgovarati na zahtjeve te koordinirati njima, a pritom iz Vijeća ministara BiH navode kako je cilj jačanje suradnje s EU-om u ovom području u procesu pridruživanja. Pravilnikom su utvrđeni način rada, obveze i odgovornosti zajedničke kontakt-točke za Bosnu i Hercegovinu za suradnju s Europolom, koja se nalazi u Ministarstvu sigurnosti BiH, prava i obveze nadležnih tijela za provođenje zakona u BiH, kao i druge procedure od značaja za uspostavljanje sustava suradnje i razmjene informacija nadležnih tijela za provođenje zakona u BiH i Europola.
Imenovanja
Kontakt-točkom rukovodi koordinator u suradnji s dva zamjenika koordinatora; koordinator i zamjenici koordinatora policijski su službenici koji imaju čin minimalno višeg inspektora i aktivno poznaju engleski jezik. Koordinator i zamjenici koordinatora ne mogu biti iz istog konstitutivnog naroda i ostalih. Imenuju se na razdoblje od šest godina, uz napomenu da se rotiraju na poslovima koordinatora i zamjenika svake dvije godine od dana njihova imenovanja za koordinatore i zamjenike. U pravilniku je definirano kako će kontakt-točka osigurati dostupnost komunikacije 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu, putem zaštićenog sustava, kontaktom putem telefona ili na drugi način u skladu sa sporazumom. Nakon zaprimanja zahtjeva od Europola, u skladu s nadležnostima nadležnog tijela u Bosni i Hercegovini i sadržajem zahtjeva, bit će, objašnjeno je, proslijeđen putem imenovanog predstavnika nadležnom tijelu unutar kontakt-točke za BiH ili izravno nadležnom tijelu preko točke kontakta, navodi se u pravilniku. U kontekstu daljnje procedure dodaje se kako će kontakt-točka proslijediti autentičan zahtjev, odgovor, obavijest, poziv ili neki drugi akt proslijeđen od Europola, njegovih članica ili trećih strana, nadležnim tijelima u Bosni i Hercegovini u roku od 24 sata putem kontakt-točke za BiH.
Procedure
Kontakt-točka ima obvezu pri postupanju po zahtjevima Europola, njegovih članica, trećih strana, agencija ili službi za provedbu zakona u Bosni i Hercegovini posebnu pozornost posvetiti zaštiti tajnosti informacije, upotrebnim kodovima i kodovima za evaluaciju informacija te stupnjevima žurnosti te će, u skladu sa svakom konkretnom situacijom, ako postoji potreba, koordinirati zahtjeve pristigle od više nadležnih tijela. Kada je pak riječ o drugim sudionicima u procesu, nadležno tijelo može uputiti svoga predstavnika ili više njih u kontakt-točku zbog olakšanja suradnje i komunikacije između svoga nadležnog tijela i kontakt-točke po BiH u cilju ispunjavanja obveza prema Europolu definiranih sporazumom. Nadležno tijelo treba imenovati, bez upućivanja u sjedište kontakt-točke za BiH, točku kontakta u nadležnom tijelu i najmanje dvije ovlaštene osobe u nadležnom tijelu u cilju ostvarivanja komunikacije i suradnje s kontakt-točkom za BiH i ispunjavanja obveza definiranih sporazumom. Istodobno, nadležno tijelo u BiH će, navodi se, osigurati dostupnost komunikacije 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu, putem zaštićenog sustava, kontaktom putem telefona ili na drugi način preko imenovanog predstavnika ili kontakt-osobe u samom nadležnom tijelu.
- U situaciji kada je potrebno da se od Europola dobiju određene informacije, bilo iz baza podataka koje postoje u Europolu, bilo od zemalja članica ili trećih strana, odnosno ako se želi ostvariti neki od predviđenih oblika suradnje, svoj zahtjev će dostavljati putem kontakt-točke za BiH - objašnjeno je. Iz Vijeća ministara su nakon donošenja pravilnika uputili i poruku kako se tako provodi ranije zaključeni sporazum o operativnoj i strateškoj suradnji Bosne i Hercegovine i Ureda europske policije - Europola.